Světový pohár v triatlonu v době koronavirové: nejnabitější startovní pole v historii, ale také roušky a dezinfekce

Triatlonová planeta se opět brzy roztočí. CITY TRIATHLON Karlovy Vary, který se 13. září uskuteční jako součást Světového poháru, však bude teprve druhým závodem v kalendáři Světové triatlonové unie (ITU) po koronavirové pauze. Díky tomu výrazně roste jeho prestiž, konkurence ve startovní listině, ale tato pozice přináší i celou řadu přísných epidemiologických opatření od ITU.

V roce 2020 se zatím uskutečnil jediný závod Světového poháru – v březnu v australské Mooloolabě. Po něm se termínová listina rozsypala vinou koronaviru. V minulých týdnech pak ITU vyřadila ze svého kalendáře další závody Světového poháru (v Jižní Koreji a Maďarsku).

Karlovarský závod ovšem v termínové listině zůstává, proto k němu řada závodníků k němu upíná pozornost. O jeho uspořádání má výrazný zájem také ITU. „Situaci v Česku sledují a také na jejím základě každý měsíc vydávají manuál pro pořadatele, který má striktní požadavky. Mohu říct, že jsou mnohem přísnější než současná vládní opatření,“ říká Vladimír Malý, ředitel závodu, jehož tým spolupracuje s ředitelkou epidemiologického odboru Krajské hygienické stanice. „Naši akci vzala na vědomí a potvrdila nám, že pokud se situace v Česku radikálně nezmění, závod by měl proběhnout.“

Počet diváků regulován nebude

Závodníci, pořadatelé i diváci se ovšem budou muset smířit s řadou omezení, která vyplývají z koronavirového manuálu ITU. „Budeme mít roušky nejen v budovách, ale také venku, při vstupu do všech zón budou desinfekce, depo se bude pravidelně dezinfikovat, odděleny budou vchody a východy do jednotlivých zón, nebudeme mít hromadné transfery pro závodníky, ale budeme je převážet v menších autech. Také slavnostní vyhlášení bude mít upravený průběh,“ vysvětluje Vladimír Malý.

Karlovarský závod je unikátní svou tratí, která patří k nejkrásnějším ve světovém triatlonovém kalendáři a díky svému umístění v lázeňském centru města přivádí k trati tisícovky diváků. „Prostory podél trati jsou pro diváky otevřené, nevybíráme tam vstupné, takže jejich počet ani regulovat nemůžeme. Výjimkou je jediné místo – tribuna v cílové rovince, kde budeme udržovat rozestupy. Zároveň ale musíme dbát pokynů ITU, které nám ukládají stoprocentní nošení roušek pro závodníky, pořadatele a rozhodčí a také apel na diváky, aby i oni při závodě roušky měli.“

Olympijští medailisté i mistři světa

První světovou akcí po koronavirové pauze bude závod série mistrovství světa v Hamburku, který se uskuteční jen týden před CITY TRIATHLONEM Karlovy Vary. Právě odtud se pak většina startovního pole přesune do Česka. „Doufali jsme, že po dlouhé pauze budou mít triatlonisté hlad po závodech a budou mít zájem přijet, v tak nabité pole jsme ale ani nedoufali,“ říká Vladimír Malý.

Na startu se objeví například dvojnásobný olympijský medailista Jonathan Brownlee, aktuální mistři světa Vincent Luis a Katie Zaferesová, bývalá dvojnásobná mistryně světa Flory Duffyová či světový rekordman ve středním triatlonu Kristian Blummenfelt.

Na start se budou moci postavit také závodníci ze zemí, jejichž občané mají v tuto chvíli vstup do Česka zapovězený. „Potřebují ale negativní test na COVID-19 ze země, ze které do Česka poletí. Následně musí podstoupit další test po příletu, po jehož vyhodnocení už se budou moci po Česku volně pohybovat. Musejí mít také zvací dopis od Národní sportovní agentury, který pro ně ve spolupráci s Českou triatlonovou asociací zajistíme. A poslední podmínkou je jejich pojištění proti následkům onemocnění COVID-19,“ vysvětluje Vladimír Malý.

Více informací o závodu najdete na webu www.citytriathlon.cz.