Přichází ideální období pro přehodnocení vašeho hospodaření s vodou a přípravu na další suchá léta.
Když jsme se rozhodli s pár kolegy, že podpoříme boj proti kůrovci a suchu a vysázíme pár stromů, ještě jsme netušili, že nápad rozvineme i do řady nápadů a tipů, jak pomoci ochraně vody.
Začalo to spoluprací naší společnosti s Lesy ČR na projektu Sázíme lesy nové generace. A protože mezi nejprodávanější výrobky ABB v Česku patří vypínače a zásuvky, rozhodli jsme se, že část z prodeje naší nejmladší designové řady Levit budeme investovat do výsadby nových stromů.
V ochraně vody a krajiny je nicméně důležité i jednání každého z nás. Základní opatření na úspory vody jsou všeobecně rozšířena – poučky jako „kapající kohoutek” nebo „radši sprcha než koupel” určitě znáte a většina šetrných lidí je i aplikuje.
Velký prostor pro hospodárnější nakládaní s vodou však mají ti z nás, kteří pečují o zahradu či zahrádku nebo se zabývají správou budov. Podzim a zima představují ideální období na přípravu šetrných opatření, která můžete na jaře spustit. Podle klimatologů nás totiž čekají v rámci klimatických změn opět suchá léta a další výkyvy počasí.
Dali jsme proto dohromady pár tipů na úspory a inteligentnější nakládání s vodou, k čemuž nám pomohla i expertní znalost zařízení, která máme v sortimentu pro chytré domácnosti a budovy.
- Chytejte dešťovou vodu
Pro malou zahrádku stačí sud napojený na okap. Pokud máte dům, stojí za zvážení vybudování nádrže a případně i rozvodů k využití nejen na zavlažování, ale třeba i na splachování či úklid v domě. Na stavby tohoto typu jsou vypisovány dotace MŽP.
- Zavlažujte zahradu jen, když je opravdu potřeba
Dobrá domácí meteostanice vám ukáže teplotu i vlhkost vzduchu na vaší zahradě. Přes aplikaci můžete mít data v reálném čase a podle toho používat zavlažování.
- Automatizujte zavlažování
Mezi jednoduché chytré technologie patří automatické časové spínače. Pokud máte automatické zavlažování, pak spínače reagující mimo jiné na východ a západ slunce jsou řešením, díky kterému maximalizujete úspornost vašeho vodohospodářství.
- Přizpůsobte vaši zahradní flóru přírodním podmínkám
V Kalifornii už se stalo trendem vynechávat ze zahrad „žíznivé“ golfové trávníky a vracet se ke druhům rostlin, které více odpovídají místnímu, stále suššímu biotopu. Moderní zahrada, která nemá přírodní zdroj vody, pak počítá se suchomilnějším rostlinstvem. Namísto kosatců a blatouchů vám třeba porostou levandule. Namísto kobercového trávníku můžete mít pestrou louku. Funkčnější a úspornější řešení nemusí být vždy esteticky „chudší“.
Mimochodem, také když sázíme „lesy nové generace“, měníme tím stávající místy nevhodnou strukturu lesa, vyschlého a poničeného kalamitami a kůrovcem, na odolnější porost. Ten se skládá vždy minimálně ze tří druhů. Od středních poloh jsou to javory, jedle, buky, jilmy a lípy. Směrem k horám pak smrky doplňujeme stále více bukem a jedlí.
Výsledek bohužel uvidíme nejdříve za desítky let. Tehdy se také ukáže, zda boj na záchranu krajiny a klimatu lidstvo vyhrává, nebo ne. Důležité však je, že každý z nás může udělat něco teď hned.
Autor Tomáš Drahoňovský je produktový specialista divize Elektrotechnika technologické společnosti ABB.