6 nástrah, které na jaře ohrožují váš zrak! Víte, jak své oči ochránit?

S jarem přichází čas na zahrádkaření, výlety na kole a nastavování tváře prvním slunečním paprskům… Mnoho radostných činností souvisejících s tímto ročním obdobím ovšem může zároveň ohrožovat váš zrak. Zeptali jsme se proto odborníků, na co si dát na jaře pozor, jak své oči můžete chránit před riziky a co dělat, když dojde k nečekanému úrazu či komplikacím.

  1. Hurá na rýpání záhonů a osekávání větví!

Už s příchodem březnových dní se zahrádkáři nadšeně vrhají do zvelebování svého zeleného království, aby zkypřili rozmrzlou půdu, prostříhali keře a stromy a tím podpořili zdravý vývoj rostlin nebo začali sázet první druhy rané zeleniny… Tyto činnosti s sebou ovšem mohou přinášet riziko úrazu očí, jako je například poškození od větviček či trnů anebo zanesení hrubých nečistot do zrakového orgánu. Pamatujte tedy na to, že ideální je vzít si pro tyto činnosti ochranné brýle, a pokud přeci jen dojde ke vniknutí cizího předmětu do oka, vždy si před jeho ošetřením pečlivě umyjte ruce, ideálně mýdlem a teplou vodou, abyste do něj nezanesli další nečistoty. Nikdy se také oko v takových případech nesnažte mnout a třít, mohlo by to problém ještě zhoršit.

První pomoc: „Zapomínat bychom neměli nejen na ochranné brýle, ale ani na pracovní rukavice. Velké procento poranění oka spočívá v tom, že si potřísněnýma rukama bezmyšlenkovitě oči promneme. Tělísko odstraňujte z oka sterilním smotkem vlhké vaty nebo okrajem kapesníku, který před tím navlhčíte v čisté vodě. Nikdy ovšem ne tvrdým nebo nesterilním předmětem. Na závěr oko vykapejte borovou vodou či očními kapkami, vhodné jsou například umělé slzy. Ale pozor, pokud zjistíte, že je těleso v oku hluboko zaseknuté, nikdy se nesnažte odstranit jej násilím. Raději oko překryjte sterilním obvazem a vyhledejte pomoc lékaře,“ radí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

  1. Přichází jarní úklid… Dejte pozor na chemikálie!

Jarní měsíce s sebou přinášejí také velké gruntování, kdy se pouštíme do úklidu svého obydlí i teras. K tomu samozřejmě patří čisticí prostředky, které jsou sice velkými pomocníky při odstraňování špíny, ale pokud se dostanou do očí, mohou způsobit nemalé komplikace. S chemikáliemi se můžete setkat také při postřiku ovocných stromů, abyste je ochránili před škůdci a chorobami, anebo během hnojení půdy. Zahrádkářská hnojiva a postřiky, barvy, louhy, ale také vápno nebo malta mohou při zasažení oka během chvíle způsobit vážné komplikace!

První pomoc: Jakmile dojde k zasažení oka jakoukoli chemikálií, co nejrychleji najděte zdroj čisté vody. „Zasažené oko vyplachujte proudem studené vody alespoň 15 minut směrem od vnitřního koutku ven. Důkladnost výplachu nepodceňujte! Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní. I po důkladném vypláchnutí stejně raději vyhledejte lékařské ošetření,“ doporučuje MUDr. Valešová.

  1. Kutilové mají pré… Jen pozor na nebezpečné úlomky!

Domácí kutilové se jistě těší, až zase budou moci vytáhnout své náčiní a pustit se do tvorby na čerstvém vzduchu.  Ochranné brýle jsou ovšem v takovém případě povinností! Zabrání možnému poškození zraku odlétnutím nejrůznějších úlomků od dřevěných třísek, přes ocelové špony až po drobné střepy skla.

První pomoc: Pokud dojde k zaseknutí úlomku do oka, na nic nečekejte, oko zakryjte sterilním obvazem a co nejrychleji navštivte oční ambulanci. „Stejně tak se nevyplácí podcenit pohmoždění oka, či závažnější úraz, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice. Oko totiž může vyvolat takzvaný autoimunitní granulomatózní zánět. Což znamená, že imunitní systém člověka napadá druhé, nepoškozené oko, a může dojít k vážným komplikacím, až ke slepotě,“ varuje oftalmoložka Valešová.

  1. Květiny a stromy kvetou… A alergici pláčou!

Mezi nejčastější alergie patří ty na pyl, které s příchodem jara komplikují život řadě lidí. Sezóna může odstartovat brzy: již během února začínají alergikům působit potíže lísky, olše či tis, v březnu se pak přidává bříza, jasan, vrba, topol či platan a později i další flóra. Pobyt venku se tak může odrazit právě na zdraví očí. „Oční alergie, neboli alergická konjuktivitida, je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat,“ popisuje MUDr. Valešová příznaky zánětu spojivek.

Jak ochránit zrak:Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší raději co nejméně vycházet ven. Při příchodu domů je pak vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ nabádá primářka pražské oční kliniky. Doma je pak vhodné mít kvalitní čističku vzduchu. Aby se pyl nedostával do očí při poletování ovzduším, mohou při pobytu venku částečně pomoci brýle, ať už dioptrické či sluneční. Ovšem ve chvíli, kdy dojde k reakci, brýle již nepomohou. Rozhodně si svědící oči nemněte! Pálení a řezání se tím naopak může zhoršit, protože se třením uvolňuje ještě víc dráždivých látek. Jestliže problémy se zrakem přetrvávají déle než tři dny, navštivte očního lékaře. Ten provede nejen nutná oční a alergologická vyšetření, ale především zahájí rychlou léčbu akutních příznaků. Oční kapky nebo tablety s antihistaminiky obvykle zapůsobí téměř okamžitě.

  1. Cyklistická sezóna startuje. Už máte sportovní brýle?

Jarní počasí láká ven sportovce a cyklostezky se začínají plnit nadšenými vyznavači jízdních kol i milovníky in-line bruslení. Protože je zrak u sportovců nejdůležitějším smyslem, je důležité, aby součástí jejich výbavy byly vedle helmy také sportovní brýle, které chrání nejen před UV zářením, ale též před kamínky, prachem, drobným hmyzem a dalšími částicemi, jež se mohou pohybovat vzduchem a zasáhnout oko. Ochranné brýle kryjí zrak i v případě nehody a jsou také velkým pomocníkem při nepříznivých povětrnostních podmínkách.

Jak ochránit zrak: Sportovní brýle by měly především dobře sedět v kombinaci s přilbou, neklouzat z nosu, mít postranice, aby zabránily vniknutí nečistot z různých úhlů, ale také být lehké, komfortní a v ideálním případě disponovat výměnnými netříštivými skly, abyste jejich barvu mohli přizpůsobit podle aktuálních světelných podmínek a počasí. Problém může nastat u cyklistů s refrakční oční vadou, proto je právě diskomfort při sportování častým důvodem, proč se lidé zbavují dioptrií prostřednictvím laserové operace. „Pro sportovce je vhodná operace femtosekundovým laserem, který je zárukou nejvyšší přesnosti zákroku. Jedná se o velmi účinné řešení dioptrických vad, jež je v současné době vítané u lidí všech věkových kategorií a zejména u těch, kteří žijí aktivním způsobem života. Moderní laserové operace jsou velmi bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserové operace navíc je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní,“ vyjmenovává pozitiva zákroku doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

  1. Pozor na první sluneční paprsky!

Po dlouhých zimních měsících konečně shazujeme tlusté péřové bundy a necháváme se šimrat prvními hřejivými slunečními paprsky… Ty sice působí blahodárně pro naši psychiku, ovšem jejich sílu bychom neměli podceňovat! Ultrafialové záření je sice neviditelné, zato nebezpečné – a při dopadu na oko poškozuje zejména vnější vrstvu rohovky. Navíc potíže nemusíte pocítit ihned, mohou vás dostihnout až po šesti či dokonce dvanácti hodinách, kdy se neuvážené slunění může projevit úpornou bolestí očí, slzením a světloplachostí. Kromě rohovky mohou UV paprsky navíc poškodit i oční čočku a nastartovat vznik šedého zákalu.

Jak ochránit zrak: Používejte kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, který poskytuje ochranu očí proti škodlivým paprskům. Abyste měli jistotu, že jím brýle opravdu disponují, je vhodnější za jejich nákupem vyrazit do optiky, kde vám zkušený specialista pomůže s volbou. Nezapomínejte ani na kšiltovky a oční štítky. Pokud pocítíte výše popsané podráždění očí, co nejdříve zamiřte do ordinace očního lékaře. „Postiženému pak musíme kapat do oka analgetika, pomáhá přikládat studené obklady a ideální je pobývat v tmavé místnosti,“ radí docentka Šárka Skorkovská. A jak postupovat v případě zmíněného šedého zákalu neboli katarakty, která se projevuje mlhavým viděním a bývá typická pro pacienty nad 60 let? „Pak nezbývá pacientovi než podstoupit operaci. Dnes je díky moderní metodě femtosekundovým laserem asistované operaci katarakty možné odstranit šedý zákal během několika minut, ambulantně a zcela bezbolestně laserem. Do oka se následně vloží umělá nitrooční čočka a už druhý den vidí pacient zcela normálně,“ doplňuje specialistka.

foto: Guideline




Tagy: