Jak dlouho trvá, než gastronomická pochoutka, za kterou je humr považován, přicestuje od oceánu do Prahy? Která úprava humra je ve světě nejoblíbenější? Jak se humr správně jí? A jak chutná polévka z humřích skeletů?
To vše můžete zjistit během gastronomické akce, kterou na konci listopadu připravuje šéfkuchař Jan Pípal v restauraci Bruxx. Mezi vybranými jídly nechybí ani jeho oblíbený zapečený humr Thermidor s omáčkou Bercy z anglické hořčice a estragonu, speciální menu dále zahrnuje dva předkrmy, consommé a další dva hlavní chody.
Servírované předkrmy a jídla budou z humrů z kanadských vod při pobřeží Nového Skotska. Humři se při východních březích Kanady loví po celý rok, a to vždy v přesně určených, povolených oblastech, aby se v těch ostatních, momentálně uzavřených, mohli garnáti v klidu množit. Rybáři pro humry vyplouvají v pět hodin ráno a často se vrací až za soumraku. Loví sejen tzv. “hardshell” humři s pevnou a tvrdou schránkou a plným masem. Zpět do vody se pouštějí samičky s vajíčky a také podměrečné a nadměrečné velikosti.
Po návratu z lovu se humři přesouvají do bazénů se slanou vodou na pevnině. Během transportu, který začíná okolo osmé hodiny ráno místního času, jsou pak humři mimo vodu. Z Kanady letí do Frankfurtu a odtud cestují do skladu v Kralupech nad Vltavou, kde jsou okamžitě přesunuti zpět do akvárií se slanou vodou. Transport humrů mezi Kanadou a Kralupami nad Vltavou trvá zhruba 35 hodin, zpět do vody se proto musí humr ponořit velmi pomalu, a to hlavou dolů, aby ze sebe dostal vzduch.
Společně s každoročně podávaným zapečeným humrem Thermidor můžete v listopadu v Bruxxu ochutnat i pošírovaného humra s kalamáry nebo grilovaného humra a svatojakubskou mušli. „Humr je pro mne jedna z nejlepších a především nejčerstvějších surovin. Kdybych mohl, tak jím humra každý den,“ říká o této pochoutce s úsměvem šéfkuchař Jan Pípal. A nejen jeho nadšení je zárukou nezapomenutelného gastronomického zážitku. Akce Humři v Praze probíhá v restauraci Bruxx od 22. do 28. listopadu.