Máte pocit, že se v suchozemských Čechách mluví o surfování až moc často? Tak to se připravte na to, že všechno, co jste prozatím slyšeli, byl v podstatě jen takový začátek…
Třiadvacetiletý surfař Jakub Michna se totiž rozhodl dát dohromady team surfových nadšenců a na vlastní pěst natočit český plnohodnotný edit, neboli surfový film, který bude zachycovat především samotné surfování více než tuctu zkušenějších českých surfařů. “Už mě nebavilo neustále koukat na tuny videí zahraničních jezdců, kteří se narodili se vstupenkou do světa surfingu,” říká autor projektu Jakub.
I když je projekt z menší části financován sponzory, musel si celý štáb hradit většinu nákladů sám. Už na začátku autoři věděli, že celý projekt vloží do rukou surfové komunity prostřednictvím crowdfunding kampaně na Hithit.com, díky které by získali potřebné finance na dokončení filmu. Na té se jim podařilo vybrat přes 200 tisíc korun, ale stále jim chybí 20% pro splnění cílové částky.
“Cílem bylo vytvořit snímek od surfařů, nejen pro surfaře. A to proto, že jsme chtěli zachytit tu pokročilejší verzi surfování, která se v naší malé zemi za tak krátkou historii vyvinula. Ale zároveň chceme, aby na film mohli přijít i lidé, doposud nepolíbeni surfovým životním stylem a měli tu možnost zjistit, co všechno ve skutečnosti surfování zejména v Indonésii obnáší.” dodává autor.
Na natáčení byli pozváni čeští jezdci, kteří na Bali přiletěli nejen z Čech, ale i Mongolska, Austrálie či Nového Zélandu. Kvalitu záběrů tak zaručí jména jako: Jan Klvaňa (mistr ČR a SR v surfingu 2012, 2015 a 2017), Robert Chadim, Lukáš Tomšů (mistr 2016), Lenka Srncová (mistryně 2017), Matěj Černý, Petr Novotný, Jakub Michna, Honza Smička (mistr 2013 a 2014), Matyáš Menšík (mistr 2014) a další.
SURFR tým natáčel celé čtyři měsíce ve fenomenální destinaci nejen surfařů, ale i turistů – indonéském ostrově Bali a nebudou chybět ani záběry z okolní Sumbawy. Pokud se tvůrcům podaří vybrat prostředky na dokončení filmu, absolvují finální natáčení v surfovém ráji zvaném Mentawais.
Během natáčení se tým SURFR připojil k projektu Beach Clean Up od organizace Keep it clean, kde se sešly desítky Čechů, kteří společně čistili pláž od odpadků. V době natáčení došlo také k výbuchu sopky Mt. Agung, což zasáhlo místní obyvatele. SURFR štáb navštívil tzv. “refugee” kempy a předal postiženým obyvatelům hmotnou pomoc. Díky videu se pak podařilo vybrat další částku na podporu těchto kempů.