Doby, kdy se u nás pěstovaly jen plodiny mírného podnebního pásu, jsou dávno pryč. U obce Káraný, nedaleko od Prahy, vyrostla totiž před třemi lety farma s neobvyklou, ale za to výtečnou surovinou.
Farmu s japonskými houbami True-shiitake vybudoval Dalibor Sykorovský s Jakubem Dvořákem před třemi lety poté, co se vrátil z USA, kde se stejnému odvětví věnuje i jeho bratr. První houby vyrostly kousek od Prahy před dvěma lety, v loňském roce už pěstitel sklidil dvojnásobek. O tom, jak tato superpotravina na farmě roste, Dalibor Sykorovský říká, že houby pěstuje tak trochu jinak, než je obvyklé ve velkopěstírnách, kde houževnatec jedlý běžně roste na substrátech z dřevěných pilin. Inspirací pro pěstitele z Kárané je totiž původní japonská metoda pěstování v dubových kmenech.
,,Začínáme v zimních měsících kácením dubového dřeva,“ popisuje celý proces Dalibor Syrokovský a pokračuje „na jaře nařezané klády navrtáme speciálním vrtákem a díry plníme podhoubím. Prorůstání trvá až 12 měsíců a houby s kmenem se během něj stávají jedním organismem. Po celou dobu musíme pečlivě kontrolovat teplotu a vlhkost. Poté přichází produkční období, kdy kmeny namáčíme. Houba totiž reaguje na šok. Aby se celý proces spustil, namočí se dřevo na 12-20 hodin do vody, poté začne plodit. První zárodky hub se začnou objevovat zhruba po pěti dnech. Po sklizni musí dřevo sedm týdnů odpočívat.“
Shiitake je po staletí vysoce ceněnou a vyhledávanou potravinou především pro své nutriční složení, obsah vitamínů, ale také pro vynikající chuť. Zároveň se považuje za houbu dlouhověkosti a je uznávaným přírodním léčivem civilizačních chorob.
Několik dubových kmenu od Dalibora Syrokovského s houbami Shiitake bude brzy také v centru Prahy. Do zimní bambusové zahrady restaurace Sia je plánuje umístit její šéfkuchař Jiří Štift. Hosté tak budou moci tuto superpotravinu nejen pozorovat během růstu, ale také si ji vychutnají v servírovaných pokrmech. Houba Shiitake je totiž nedílnou součástí japonské i asijské kuchyně obecně.