Možná by vás překvapilo co spojuje tři mladé lidi – Elišku 27, Zdeňka 38 a Petra 37 let. Prožili něco, co byste rozhodně zažít nechtěli – mrtvici, tedy cévní mozkovou příhodu. Ty stále častěji postihují i mladé lidi, a proto sdružení Ergo Aktiv pořádá benefiční koncert s názvem Benefice mrtvice. Je to akce pro každého, kdo chce pomoci nejen sobě ale i někomu dalšímu.
Veškerý výtěžek z této akce poputuje formou veřejné sbírky přímo výše zmíněným mladým lidem po mrtvici a ještě se dozví jak se mrtvici vyhnout.
Cévní mozkové příhody byly a stále jsou spojovány především se staršími ročníky, ale výzkumy prokazují, že se stále zvyšuje jejich výskyt právě u mladších lidí. Konkrétně podle statistik Stroke Association for Europe postihne mrtvice jednoho ze čtyř lidí v produktivním věku. Ve vteřině se to tedy může stát komukoliv z nás.
Na návštěvníky koncertu čeká 6 hodin nabitých energií, zábavou a informací. Od 18:00 hod vystoupí kapely Nerez a Lucia Šoralová, Vasilův Rubáš, November 2nd, Generation Jam a David Kraus. Večerem budou provázet herci Jana Plodková a Tomáš Měcháček. Mezi vystoupeními jednotlivých kapel je připraven zajímavý doprovodný program. Vystoupí např. Mudr. Jan Vojáček funkční lékař zabývající se prevencí chronických onemocnění a Marek Petráček a Anežka Rabas ze skupiny Acromaniacs zabývající se párovou akrobacií.
A co vy, znáte někoho ze svého okolí po mrtvici nebo s poškozením mozku například po autonehodě? Chcete je podpořit? Přijďte 6.10.2018 do Fora Karlín od 18 hodin.
Příběhy 3 mladých lidí, pro které je koncert pořádán.
Eliška, 27 let
Mrtvice tuto bývalou profesionální hráčku házené postihla v 7. měsíci těhotenství. Hned upadla do kómatu a syn Matyáš se narodil císařským řezem. Eliška si nepamatovala ani svatbu ani průběh svého těhotenství. Nejdříve měla zavedenou sondu do břicha, protože měla problémy s polykáním. Nebyla schopna udržet stabilitu, chodila pouze s doprovodem, nemohla se o sebe sama postarat, komunikovala pouze pomocí kartiček ANO/NE. Po 6,5 měsících hospitalizace byla propuštěna domů a zahájila rehabilitaci v centru ERGO Aktiv. Nyní se již sama nají, chodí bez doprovodu a terapeuté s ní intenzivně pracují na zlepšení komunikace a řeči.
Výtěžek z koncertu by měl Elišce pomoci při tréninku řeči a řešení poruchy polykání. Eliška by také potřebovala dlouhodobou intenzivní psychoterapeutickou podporu společně s rodinnou terapií. Dalším Eliščiným cílem je zvládnout péči o syna a trénink soběstačnosti. Pro navrácení do aktivního a samostatného života bude potřebovat osobní asistenci a případně i chůvu pro výpomoc s péčí o syna.
Petr, 37 let
Mrtvici prodělal před dvěma lety a jeho rekonvalescence byla doprovázena komplikacemi, včetně několika reoperací. Byl ležícím pacientem, který nemluvil a dýchal pouze s pomocí přístrojů a nebyl schopen polykat. Již do nemocnice za ním docházely ergo a fyzioterapeutky z centra ERGO Aktiv a také díky velké podpoře rodiny a přátel se Petr dostal do domácího léčení. V současnosti již sám polyká a dýchá, sedí na invalidním vozíku a komunikuje s okolím.
Výtěžek z koncertu bude v Petrově případě použit na zajištění domácí ošetřovatelské a rehabilitační péče a k zajištění této péče v některém z rehabilitačních ústavů. Další prostředky půjdou na psychoterapeutickou podporu, nákup rehabilitačních pomůcek a případně na nákup automobilu, kterým by jej bylo možno vozit na rehabilitaci do Prahy.
Zdeněk, 38 let
Pracoval jako obchodní zástupce a žil s přítelkyní v centru Prahy. Během cesty ze služební cesty domů ho postihla cévní mozková příhoda: V autě se mu udělalo špatně, ještě si sám zavolal záchranku, ale víc si nepamatuje. Záchranka ho odvezla do nemocnice, kde špatně vyhodnotili jeho zdravotní stav a nebyla mu poskytnuta adekvátní první léčba. Upadl do kómatu, z něhož se probral po 7 měsících. I on byl nejdříve ležícím pacientem a do centra ERGO Aktiv se dostal po propuštění z léčebného zařízení v Kladrubech. Po půl roce rehabilitací se sám zvedl z vozíku a začal chodit, zlepšila se i jeho soběstačnost a komunikace. Nadále však u něj přetrvávají problémy se stabilitou a nemůže se sám pohybovat venku. Po mozkové příhodě má rovněž problémy se zrakem, což mu znesnadňuje větší soběstačnost.
Výtěžek z koncertu bude u Zdeňka použit na bezbariérové úpravy jeho bytu, zajištění osobní asistence, případně pečovatelské služby a na zaplacení další nákladné rehabilitace. Potřeboval by rovněž pomůcky pro osoby se sníženou kvalitou zraku a rovněž pomůcky pro úpravu jeho pracovního místa.