V honbě za vysněnou postavou je úplné vynechání příloh bez jejich adekvátní náhrady jedním z nejčastějších kroků, ke kterému se při hubnutí lidé uchylují. Tato radikální změna se ale z dlouhodobého hlediska nevyplácí a může mít i neblahé zdravotní následky. Snažíte se tímto způsobem hubnout i vy? Prozradíme vám, jak chytře nahradit vysokokalorické přílohy a efektivně snížit celkový příjem kalorií tak, abyste se cítili stále sytí.
Pokud jste se nikdy nepokoušeli o změnu jídelníčku či redukci hmotnosti, jste pravděpodobně jednou z mála výjimek. Většina z nás během svého života nějaké „zaručené“ dietě v honbě za dokonalou postavou podlehla. Vyřazení příloh z každodenního stravování je jednou z nich. Ačkoliv jejich eliminace zpočátku opravdu urychluje hubnutí, v praxi se ukazuje, že to pro většinu lidí není praktické, dlouhodobě udržitelné a ani nutné.
Proč se vynechání příloh dlouhodobě nevyplácí
Častý scénář vypadá tak, že při vynechání například obědové přílohy se tělo o energetický deficit přihlásí později večer, což má za následek dojídání se sladkostmi či velkými porcemi jídla. Pokud to nějaký ten týden přeci jen vydržíte, návrat do starých kolejí většinou bývá s neblahým dvojitým apetitem. „Při dlouhodobém vynechávání příloh si tělo přivykne na nižší příjem a po jejich opětovném zařazení pak hrozí poměrně vysoké riziko jojo efektu,“ potvrzuje Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně Slim Pasta.
Zdravotní rizika
Dlouhodobé vyřazení sacharidů z jídelníčku, může způsobit i velmi nepříjemné zdravotní problémy. Jeden z mnoha výzkumů na toto téma uvádí, že zatímco krátkodobé (cca jeden týden) vyřazení sacharidů může mít za následek ztrátu hmotnosti (většinou se však jedná o úbytek vody), tak jejich dlouhodobá absence (několik měsíců či let) v jídelníčku může způsobit například srdeční arytmii, poškození ledvin, osteoporózu a celkové zhoršení fyzické aktivity.
Konjakové přílohy Slim Pasta: ideální cesta k redukci hmotnosti bez hladovění
Správnou cestou tedy není vyřadit přílohy z jídelníčku, ale vhodně je nahradit. „Ideální je zařadit do stravovacího plánu přílohy z konjaku. Dokonale vás zasytí a díky jejich velmi nízké energetické hodnotě vám pomohou snížit množství přijímaných sacharidů,” popisuje výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová.
Konjakové přílohy Slim Pasta jsou nízkokalorickou alternativou běžných příloh a obsahují glukomannan, přírodní ve vodě rozpustné vlákniny, která má blahodárný vliv na celkové zdraví a navíc prokazatelně pomáhá ke snižování hmotnosti. “Kalorická hodnota glukomannanu je pro organismus velmi nízká, proto je hojně využíván při redukčních dietách, nadváze a obezitě. U rozpustné vlákniny je běžné, že vstřebává vodu a zvětšuje svůj objem, ale glukomannan má tyto účinky extrémně silné. Díky tomu vyvolává i přes zanedbatelný energetický obsah zřetelný pocit sytosti v žaludku a potlačuje hlad,” dodává výživová poradkyně Slim Pasta, Monika Rychlovská Tělupilová.
Více na www.slimpasta.cz.
Konjakové přílohy Slim Pasta mají pouhých 9 kalorií na 100 gramů (cena: 270 g za 75 Kč)
foto: Slim Pasta