Když se podíváte do svého telefonu, jaké aplikace tam na vás vyskočí jako první? Facebook nebo Twitter, díky kterým vám cesta v MHD rychleji ubíhá? Spotify pro zpříjemnění dnů oblíbenou hudbou? Instagram pro sdílení 5678 fotek vaší kočky? Messenger nebo WhatsApp pro co nejrychlejší kontaktování přátel a známých, nebo Tinder pro navazování nových známostí? A co třeba aplikace, která může zachránit život? Aplikaci Záchranka má ve svém chytrém telefonu staženo více, než 300 000 lidí. Proč byste se k nim měli přidat?
Snad každý z nás ví, jak reagovat při nehodně či úrazu, co dělat, když někdo upadne do bezvědomí, začne se dusit, krvácet, dostane epileptický záchvat či infarkt, nebo se mu jakkoliv akutně zhorší zdravotní stav. Ne všichni jsou sice schopni správně poskytnout první pomoc, ale telefonní čísla na nouzové linky jsou naštěstí dobře známy všem již od základní školy, a tak v situacích ohrožení života saháme po telefonu a rychle vyťukáváme 155.
Už rok je tu ale jiná, spolehlivá a maximálně rychlá varianta s celou řadou výhod – aplikace Záchranka, se kterou v případě nouze jednoduchým stisknutím tlačítka kontaktujete Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň záchranářům odešle přesnou polohu spolu s dalšími informacemi, které slouží pro rychlou záchranu.
A to přijde v situacích, kdy jde doslova o vteřiny, obzvlášť vhod.
Proč si stahovat aplikaci k nouzovému volání, když stačí vytočit číslo?
Říkáte si, v čem je dobrá aplikace, která slouží k přivolání rychlé pomoci, což můžete snadno udělat jednoduchým vyťukáním tří číslic? Aplikace Záchranka má oproti běžnému volání spoustu výhod. Okamžitě vás spojí se Zdravotnickou záchrannou službou s tím, že operátorce dispečinku ve stejný okamžik odešle souřadnice s vaší přesnou polohou spolu s dalšími (předem vyplněnými) informacemi o zdravotním stavu nebo případném handicapu, takže není třeba ztrácet cenné vteřiny popisováním místa, což je mnohdy uprostřed přírody téměř nemožné. To potvrzuje například příběh, který se stal nedávno kousek od Ještědu. Starší paní si na vycházce v lese vyvrtla kotník a nebyla schopna pokračovat. Marně se pokoušela na tísňové lince vysvětlit, kde se nachází. Naštěstí šel kolem jeden zaměstnanec záchranné služby Libereckého kraje a ihned použil aplikaci. Horská služba byla pak na místě během pár minut a pod kopcem už na paní čekala sanitka.
Kde je nejbližší pohotovost, jak poskytnout první pomoc nebo kam s bolavým zubem?
I s tím aplikace poradí.
Odeslání přesné polohy a odeslání informací o zdravotním stavu (předem vyplněno – jaké léky berete, jakými onemocněními trpíte apod.) však zdaleka není jedinou výhodou aplikace.
Kromě toho má Záchranka i další užitečné funkce. Lokátor vám poradí, kde najdete nejbližší pohotovost, lékárnu či automatizovaný externí defibrilátor, a funkce První pomoc v interaktivním návodu pomůže s tím, co dělat, než přijede sanitka. Na jaro je v plánu spuštění verze pro Rakousko, a v plánu je i spousta dalších novinek – mimo jiné třeba nouzový náramek, který přivolá pomoc i bez telefonu, což ocení především senioři a sportovci.
Obzvlášť užitečným pomocníkem je záchranka pro handicapované – existuje dokonce ve verzi pro nevidomé, a v samotném nastavení jde snadno zvolit nastavení pro neslyšící. To se osvědčilo mimo jiné na konci minulého roku v Hradeckém kraji, kdy se díky aplikaci podařilo hluchoněmému mladíkovu přivolat pomoc.
Mladý muž s poruchou řeči i sluchu, kterého zastihla náhlá silná bolest břicha, by si jinak přivolal pomoc jen stěží, ale díky lokalizaci a osobním údajům získaným z aplikace mohla operátorka tísňové linky ihned vyslat rychlou pomoc.
Od bakalářské práce k aplikaci roku
Myšlenka na aplikaci sloužící k “chytrému volání” na nouzovou linku vznikla původně jako bakalářská práce nynějšího vývojáře Záchranky Filipa Maleňáka na VUT v Brně. Práce byla poté přestavena na konferenci záchranářů a setkala se s velkým úspěchem – zaujala mimo jiné doktora Müller ze společnosti Alfa-Helicopter, který nabídl pomoc s financováním projektu. Krátce na to se zapojila Nadace Vodafone ČR a další partneři, kterým aplikace funguje jako neziskový projekt. A tak má za sebou aplikace, která byla původně “jen” bakalářskou prací momentálně na kontě celou řadu ocenění – Aplikace roku 2016 v kategorii Aplikace pro lepší svět, 4. místo v soutěži Vodafone Nápad roku, 2. místo v kategorii Křišťálová lupa a spousta dalších.