12 měsíců. 333 000 stažení. 7 000 nouzových volání. 750 výjezdů sanitky. 4 prestižní ocenění. A jeden úspěšný rok. Mobilní aplikace Záchranka oslavila v březnu své první narozeniny. Z myšlenky, která původně vznikla jako bakalářská práce nynějšího vývojáře Filipa Maleňáka, se totiž stal projekt, který zachránil mnoho životů. A to bez nadsázky. A protože se tým Záchranky snaží stále přicházet s něčím novým, představil u příležitosti prvních narozenin aplikace hned 5 velkých novinek.
K hlavní funkci aplikace, tedy k volání na linku 155 spolu s odesláním přesné polohy a informacemi o zdravotním stavu, přidali už dříve vývojáři spoustu dalších užitečných vychytávek – od lokátoru až po první pomoc. A nově se k těmto funkcím přidají další. Neustálý vývoj a posun aplikace je možný mimo jiné i díky podpoře Nadace Vodafone, která je jejím generálním partnerem.
Na spuštění novinek aplikace Záchranka si budeme sice muset počkat až do druhé poloviny dubna, ale už teď můžeme prozradit, na co se těšit.
PODPORA PRO NESLYŠÍCÍ
Nastavení pro neslyšící bylo v aplikaci již od jejího spuštění, ale nyní se dočkalo zdokonalení – lidé s poruchou řeči a sluchu budou moci snadno popsat svůj problém za pomocí 9 jednoduchých obrázků. Po stisknutí kolonky “krvácení” nebo třeba “bolest na hrudi” budou záchranáři ihned vědět, k jakému případu jedou.
PUSH NOTIFIKACE
Nová verze aplikace? Potřeba aktualizace? Díky push notifikacím, které se zobrazí na displeji chytrého telefonu, už žádnému z uživatelů nic neunikne. Informování o novinkách v aplikaci však není jediná funkce push notifikací. Upozornění v podobě notifikace informuje uživatele také na nebezpečí nebo kritickou situaci – ať už půjde o havárii vody, výrazně zhoršený stav ovzduší nebo třeba záplavy.
WEB APP
Mnohokrát nastala situace, že volající na tísňovou linku nebyl schopný v přírodě či na horách přesně popsat operátorce místo, kde se nachází. Proto operátorka navrhla okamžité stáhnutí aplikace Záchranka, s jejíž pomocí došlo k rychlé lokalizaci. Pro krizové situace, kdy nemá volající staženou aplikaci a jejím stahováním by se zbytečně ztrácely cenné minuty je tu novinka – webová verze aplikace, ke které stačí mít internet v telefonu.
DOČASNÁ INFORMACE
Každý, kdo vyráží na horskou túru nebo kamkoliv, kde hrozí nebezpečí, jistě ocení možnost zapsat dočasnou informaci, která může pomoci k případné záchraně (například: „V 9 ráno vyrážíme červenou stezkou na Lomnický Štít, jsme 4, máme červené bundy.”). Tuto možnost najdete na konci dubna v záložce “Můj profil”.
WEBOVÁ DATABÁZE AED
Funkce Lokátor poradí, kde najít nejbližší automatizovaný externí defibrilátor již několik měsíců, ale nyní byla vyvinuta i webová verze databáze, do který může defibrilátor spolu s fotografií a umístěním zapsat každý. Na webu je zveřejněno i video s jednoduchým návodem, jak v případě nouze AED použít.