Dny se začínají zkracovat, vítr ochlazovat a příroda se pomalu ale jistě připravuje na zimu. Každý majitel malé či velké zahrady se během léta těšil ze vzkvétající zeleně, květů, vypěstovaného ovoce nebo zeleniny. Teď přišel čas se půdě a rostlinám odvděčit tím, že zahradě dopřejete podzimní údržbu a správné zazimování. Důležité je ale dodržovat určité zásady, abyste zahradě spíše neublížili, a ona se tak mohla na jaře probudit opět plná života.
Prořezávat ano, ale pozor!
Jedním z nejvýraznějších prvků zahrad jsou bezpochyby ovocné i jiné stromy, proto jim musíme věnovat zvláštní pozornost. Mnoho zahrádkářů na podzim stromy prořezává a zastřihuje. Jenže, ne vždy je to správně! „Dřeviny na podzim v podstatě ukončují růst a připravují se na zimu. Zatahují zásobní látky do kořenů a řez je pro ně tedy velmi stresující. Na vzniklé rány nedokáží dřeviny tak dobře reagovat tvorbou kalusu (vrstva ochranného pletiva chránící ránu vzniklou řezem) a dalšími vnitřními mechanismy, což má za následek v podstatě několikaměsíční ‚vstupní bránu‘ pro různé houbové a jiné infekce,“ říká zahradní odborník Jakub Víšek ze zahradnického studia JAMI Gardens.
Dodává, že výjimkou pro podzimní řezy je výsadba prostokořenných dřevin a dřevin se zemním balem, kdy je nutné adekvátně zredukovat neboli vyrovnat nepoměrnadzemní části dřeviny vůči kořenovému systému, který je poškozen dobýváním. Při něm se kořenový systém často zredukuje až na 1/3 své původní velikosti a pokud bychom ponechali takovéto dřeviny bez zásahu, dočkali bychom se na jaře usychání terminálních výhonů. Malý kořenový systém jednoduše nedokáže uživit původní korunu a usychání těch nejvzdálenějších výhonů je přirozenou obranou.
Pokud už tedy k podzimnímu prořezávání přistoupíte a plánujete se do něj ve větším rozsahu pustit i zjara, je vhodné sáhnout po vhodné zahradní technice, v tomto případě akumulátorové vyvětvovací pile.
„Akumulátorová vyvětvovací pila má nesporné výhody díky svému dosahu a přesnosti v řezu,“ uvádí Patrik Truhlář ze společnosti Husqvarna a vysvětluje: „Dosah akumulátorových vyvětvovacích pil Husqvarna je až 5 metrů. Lze tedy bez problémů ořezat větve v korunách i velmi vysokých stromů. Díky minimálním vibracím akumulátorových strojů je práce mnohem preciznější oproti benzínovým strojům. Stroj se v rukách neklepe a vy se tak můžete lépe soustředit na přesnost samotného řezu. Jejich další nespornou výhodou je bezemisní provoz. Při práci s vyvětvovací pilou máme většinou spodní část stroje, kde u benzínové varianty je spalovací motor, v blízkosti hlavy, takže vdechujeme jedovaté zplodiny. U akumulátorového stroje tomu tak není.“
Správné hnojení připraví stromy na jaro
Stromům můžeme pomoci v přípravách na další vegetační období i tím, že je již od pozdního léta přihnojujeme. „Podzimní hnojiva mají vyšší obsah draslíku, což je přívětivé pro vyzrávání nových výhonů. Případně je možné nechat hnojení až na předjaří, v tomto případě pak používáme hnojiva bohatá na dusík (hydrokomplex),“ komentuje výživu stromů Jakub Víšek. U stálezelených rostlin je také důležité nezapomínat na vydatnou zálivku, kterou je třeba opakovat každých 14 až 30 dní i v zimních měsících, záleží na počasí. Teplé zimy totiž způsobují transpiraci, což znamená, že rostliny povrchem listu vydávají vodu a nedostatkem vláhy pak může dřevina uschnout.
Podzimní ozdravnou kúrou o krok blíž k anglickému trávníku
Anglický trávník je snem snad každého zahrádkáře, reálně se jím však může chlubit málokdo. I když má vaše tráva k dokonalosti více či méně daleko, můžete jí na podzim dopřát ozdravnou kúru. Pravidelně byste měli shrabávat spadané listí a tím takdopřát trávě přísun sluníčka, zamezíte tím vzniku suchých hnědých fleků a růstu mechu. „Vhodným pomocníkem při likvidaci opadaného listí, ale i dalšího nepořádku na zahradě jsou foukače. Jsou snadno ovladatelné, ergonomické a udělají za vás vše, co budete potřebovat: vyčistí chodníky, odstraní listí, posekanou trávu nebo nečistoty ze země, příjezdových cest nebo okapů. I zde je vhodné sáhnout po akumulátorových verzích s nízkou hladinouhluku, jež umožní práci i během svátečních či víkendových dnů, aniž byste rušili své sousedy,“ uvádí Patrik Truhlář z Husqvarny, která se na vývoj akumulátorové tiché techniky specializuje.
Stejně jako stromy i trávu můžete podpořit podzimními hnojivy. Dále je vhodné odstranit travní plsť. Vertikutací se mimo jiné provzdušní půda, zvýší se propustnost vody a posílí se kořeny trávy. Na začátku podzimu také trávu naposledy posekáme, a to ne na méně než 5 cm. Velmi krátký trávník hůře vstřebává sluneční svit. „Každý trávník od svého založení potřebuje určitou péči. Míra intenzity se odvíjí od našich požadavků na kvalitu, od časových a finančních možností. Říjen je ideálním obdobím pro vertikutaci. Seč ale neprovádějte, pokud je povrch podmáčený a za mrazu,“ radí Jakub Víšek.
Kromě stromů a trávníků věnujte čas i ostatním rostlinám a keřům. Podle Víška není obecně nutné rostliny nijak zvlášť chránit. Vhodné je ale dodržovat pár pravidel. „Je potřeba svázat vysoké okrasné trávy, vydatně zalít stálozelené rostliny nebo odstranit polámané, ležící, hnijící nebo jinak poškozené části rostlin. Nikdy ale před zimou neodstraňujte zasychající nebo již suché nepoškozené části trvalek. Jejich odstraněním byste se připravili o jejich zimní aspekt.“ Dobré je potom také vykopání plevele a zrytí záhonů, ušetříte si tím práci na jaře a půda vám bude vděčná. A pokud se na jaře chcete těšit z různých květin, teď je ten správný čas na vysázení cibulovin nebo růží.