Letošní 14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Bohemia JazzFest bude ve znamení oslav 30. výročí od Sametové revoluce. Sedm večerů na krásných historických náměstích nabídne koncerty legendárních hudebníků z celého světa včetně předních domácích skupin a interpretů. Vizuál festivalu, saxofon v kleci s otevřenými dvířky vyzařuje pocit svobody, která je tak důležitá nejen pro improvizovanou hudbu, ale i pro život nás všech.
Populární americké duo Tuck & Patti bude hlavní hvězdou večera po tři noci, v Praze, Plzni a Liberci, přinášejíc svou význačnou směs virtuózní hry na kytaru a oduševnělých vokálů, která jim přinesla fanoušky po celém světě. Jejich první návštěva České republiky byla na Bohemia JazzFestu v roce 2008. “Všichni je milovali,” říká zakladatel a ředitel Bohemia JazzFestu Rudy Linka. “Patti zpívá s energií Janis Joplin a Tuck dokáže hrát jako Jimi Hendrix. A jsou z Californie, kde hudba nemá žádné meze. V mnoha směrech jsou pro festival i pro letošní oslavu svobody perfektní volbou.” Tuck & Patti obdrží tento rok Bohemia Jazz Award.
Další umělci odrážejí směs toho, co je už zavedené, a talentu na vzestupu, která Bohemia JazzFest učinila unikátní událostí a příběhem úspěchu, který nemá obdoby, když za posledních 13 let přivedl na náměstí stovky tisíc fanoušků. Nedostižná americká kytarová legenda Ralph Towner se vrací. Italský klavírista Stefano Bollani, hvězda v rádiu i v televizi ve své zemi, přináší se svým dynamickým kvartetem do Prahy svůj Napoli Trip, hudbu inspirovanou tradičními neapolskými písněmi. Kouzelník za klávesami, Krzysztof Kobyliński, jedna z hlavních sil Polské jazzové scény se ukáže v Táboře a v Brně, spolu se vzrušujícím Italským bando neonovým mistrem Daniele Di Bonaventurou.
Otevření festivalu v Praze nepřísluší nikomu jinému, než rakouskému kytaristovi Wolfgangu Muthspielovi – mezinárodně uznávanému hráči, který hrál s legendami jako Brad Mehldau a Gary Burton – který v současnosti vede jeden z nejžádanějších jazzových kvartetů v Evropě. Další večer představí pražským posluchačům Lorenz Kellhuber se svým triem to, co časopis Concerto popsal jako “jeden z nejzajímavějších mladých hlasů evropského jazzu.”
Česká jazzová scéna, která se vyvíjela už v temných dnech před Sametovou revolucí, je zastoupena sestavou, která se dívá jak zpět, tak vpřed. Bluesový harmonikář a zpěvák Ondřej Konrád je veterán staré éry, která ale zůstala svěží a aktivně působí se svou kapelou Gumbo. Ti budou hrát v Liberci a Domažlicích. Lenka Dusilová, fenomenální česká zpěvačka, bude otevírat koncert v Táboře. Ze statusu rockové hvězdy se přesunula do nevšední exprese, volně přijímající vlivy z rozličných žánrů a různých hudebních zážitků.
Pianisté Martin Bruner a Tomáš Sýkora, nadaní skladatelé, kteří jsou stejně zdatní v jazzu, jako v klasické hudbě, reprezentují budoucnost. Sýkora vyhrál cenu OSA za nejlepší jazzovou skladbu v roce 2013, Brunner tuto cenu obdržel v roce 2010. Sýkora se se svým triem objeví v Praze a v Plzni, zatímco Brunner se svým kvartetem budou zahřívat pódium pro duo Tuck & Patti v Liberci.
A kdo viděl Elmhurst College Jazz Band vloni na festivalu, ten nemůže zapomenout na úžasnou energii a technické dovednosti orchestru, který se stal oblíbencem jazzových festivalů ve Spojených státech i v Evropě. Pod taktovkou dirigenta oceněného Grammy, skladatele a trumpetisty Douga Beache, přinese ánsámbl z Elmhurstu strhující finále večera v Táboře a v Brně.
V souladu s tradicí festivalu nejsou potřeba žádné vstupenky, všechna vystoupení jsou zdarma. Chcete-li Bohemian JazzFest podpořit a získat tak například VIP pass, CD či LP Rudyho Linky nebo propagační předměty, můžete tak učinit skrz sbírku na crowdfundingovém serveru Hithit, která poběží do tohoto víkendu.