Je průběh dražby 5G kmitočtů ohrožen? Český telekomunikační úřad představil nové podmínky, které ale většině operátorů nevyhovují. Jedinou výjimkou je regionální operátor, s jehož majitelem dříve obchodovala ředitelka úřadu Hana Továrková. Ta ale nařčení ze střetu zájmů razantně odmítá. Ostatní operátoři zvažují, že pokud nedojde ke změně podmínek, napadnou dražbu u soudu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu do plánované dražby 5G kmitočtů vkládá naděje na zvýšení konkurence na mobilním trhu. Odvětví by tak mělo posílit díky přílivu dlouhodobých finančních investic. Nové podmínky, které představil Český telekomunikační úřad, by však mohly tuto vidinu ohrozit. Pokud se bude postupovat podle nich, varují operátoři, nebudou účastníci nuceni k vlastním investicím do výstavby 5G infrastruktury.
Zvýhodnění malých mobilních operátorů – to je obava, na které se shodnou zástupci všech gigantů na trhu, včetně dominantní trojice O2, Vodafone a T-Mobile. Ze stejného důvodu kritizují plány MPO a ČTÚ i ti nejnadějnější zájemci o vstup na mobilní trh v pozici čtvrtého operátora – ČEZ, Nordic Telecom, Sazka nebo CETIN.
Nelíbí se jim, že pokud aukci ovládnou lokální společnosti bez dostatečných finančních zdrojů, bude dosavadní infrastruktura promrhána v pronájmech nedoprovázených potřebnými inovacemi a budováním nových kanálů. To by v důsledku znamenalo, že v ohrožení je samotný vstup čtvrtého operátora na trh, od kterého si spotřebitelé již dlouho slibují, že by mohl zásadně a pozitivně usměrnit vývoj cen za mobilní služby.
Nutno dodat, že možnost pronájmu vysílačů tří vládců trhu má v podmínkách kmitočtové dražby úplně každý uchazeč. Tedy i ti velcí. Takovou možnost však považují za absurdní – zatímco v jejich případě se totiž předpokládá, že započnou s výstavbou vlastních vysílačů, regionální operátoři by tak zcela jistě neučinili. Z hlediska státu by pak bylo ekonomicky nesmyslné k takovému kroku přistoupit.
“Nové podmínky již nepřejí nezávislému operátorovi, o kterého jsme dlouho bojovali,” nechal se slyšet Ján Bruno Tropp, mluvčí společnosti Nordic Telecom. „Nelze očekávat zájem nových hráčů o frekvence v pásmu 700 MHz,” vysvětluje absurditu nových podmínek ČTÚ. Podotýká přitom, že nechápe, proč se regulační orgán rozhodl odstoupit od původního plánu – vyhradit část dražených frekvencí jen pro zájemce o pozici čtvrtého operátora, tedy mimo dosah stávajícího mobilního triumvirátu. K tomuto stanovisku se přiklání i ČEZ a Sazka, společnosti, které obě na území republiky provozují vlastní mobilní služby.
Postup MPO a ČTÚ ale sklidil kritiku i ze strany zavedených mobilních poskytovatelů. „Existuje vysoké riziko napadení výběrového řízení z důvodu nedovolené veřejné podpory,” varuje v připomínkách zaslaných na adresu regulátora O2. T-Mobile jde ještě dál: “Návrh představuje nejvíce diskriminační aukční podmínky v Evropské unii. Předpokládané podmínky jsou neslučitelné s unijním právem.“ Dokument s připomínkami k zadávacímu řízení na úřad zaslal i třetí operátor Vodafone.
Situaci komplikuje i fakt, že současná ředitelka ČTÚ Hana Továrková, kterou do funkce jmenoval současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (nestr. za ANO) po lednové rezignaci jejího předchůdce Jaromíra Nováka, měla v minulosti obchodní vztahy s majitelem jednoho z přihlášených regionálních operátorů. Jde o Martina Šiguta a jeho společnost Poda se sídlem v Ostravě. Továrková však nepřipouští, že by docházelo k jakémukoliv střetu zájmů.
Jak se situace vyvine, ukáže až čas. ČTÚ teď běží měsíční lhůta, během které se musí vypořádat s obdrženými připomínkami účastníků dražby. Operátoři však nevylučují, že pokud úřad bude nadále postupovat podle takto nastavených podmínek, mohl by se v této věci obrátit na soud či dokonce Evropskou komisi jako hlavního garanta ochrany hospodářské soutěže na společném trhu. Už ve svém rezignačním dopise na toto upozorňoval bývalý ředitel Novák. Současná koronavirová krize však do jisté míry změnila postoj MPO. Vyjevila totiž potřebu stabilního a rychlého připojení, kterého lze docílit pouze modernizací současné infrastruktury. To by mohlo být motivem pro změnu podmínek dražby kmitočtů.