Statistiky uvádějí, že až 90 % svého času trávíme “indoor” – ve svých nevětraných kancelářích, posilovnách, restauracích, kinech či nákupních centrech. Pokud ale vysloveně nechceme, nemusíme chodit ani tam: home office, jídlo až domů, internetové televize s exkluzivní nabídkou posledních filmových trháků – to jsou pojmy, díky kterým můžeme jednoduše zůstat ve svém dobře izolovaném, komfortním a bezpečném domě či bytě. Proč nás ale tento pohodlný svět spíš ubíjí, energii více vysává, než dává, a dokonce nás z něj přepadají deprese nebo jsme často nemocní? Odpovědi se přímo nabízí – nedostatek přirozeného slunečního světla, absence pohybu, špatná kvalita ovzduší ve vnitřních prostorách, záření monitorů atd. Nebojte ale, hromadný úprk z kanceláří do lesa nebude potřeba, stačí si jen vzít k srdci několik vcelku jednoduše realizovatelných rad.
Dbejme na kvalitu vzduchu, je klíčová
Hlavně ve velkých městech se často bojíme větrat, abychom do bytu nevpustili škodlivé látky. Průzkumy ale ukazují, že vzduch ve vnitřních prostorách může mít až pětkrát horší kvalitu než ten venkovní s tím, že vůbec nejhorší bývá v dětských pokojích, kde se kromě znečištění bojíme i přílišného chladu. Samostatnou kapitolou jsou moderní kanceláře, ve kterých okna ani otevřít nelze a cirkulaci vzduchu zajišťuje pouze vzduchotechnika. Indoor prostory bez čerstvého vzduchu jsou ale rájem pro bakterie, roztoče či plísně a není tak divu, že počty alergiků a astmatiků neustále rostou a každou zimu západní svět zápolí s epidemiemi chřipek a jiných respiračních chorob.
Jak ale takovou situaci řešit? Ideální je pořídit si kvalitní čističku vzduchu, která se postará o to, abychom nedýchali nečistoty a alergeny. Při jejím výběru je třeba dbát na to, aby měla kvalitní HEPA filtr, který zachytí víc než 99 % škodlivin – ideálně už od velikosti 0,1 mikrometru. Dobré také je, když čistička dokáže v létě ochlazovat. Krom toho by měla být nenáročná na údržbu a měla by mít intuitivní ovládání. Perfektním příkladem je čistička vzduchu Dyson Pure Cool Link, kterou navíc můžete spárovat se svým chytrým telefonem přes aplikaci a monitorovat tak ovzduší ve své domácnosti odkudkoliv. Navíc vás zbaví nejen mechanických nečistot, ale i plynů a s nimi pachů. Proč plynů? Divili byste se, kolik jich dokáží do ovzduší uvolnit třeba úklidové přípravky nebo plynový sporák!
Pusťme k sobě světlo
Všichni známe rčení, že kam nemůže světlo, tam musí doktor. Přirozené denní světlo synchronizuje naše biorytmy s přírodou, což má značný vliv na naši bdělost během dne, a naopak schopnost usnout a nerušeně spát v noci. Charakteristickým onemocněním, které je spojené s nedostatkem denního světla, je sezónní afektivní porucha (SAD) – jde o poruchu nálady, která vzniká v souvislosti se změnou ročních období. Přímo sluneční světlo dopadající na naši kůži je pak nutné pro optimální tvorbu vitaminu D v našem těle, který je zcela nepostradatelný pro zdraví kostí a pokožky. I když je náš byt světlý, tak do něj světlo proniká skrze sklo oken, které propustí jen 1-8 % záření potřebného pro syntézu vitaminu D. Proto aby naše tělo mohlo tvořit optimální množství vitaminu D, je nutné se vystavovat vlivu slunce přímo – tedy venku.
Větší rozhled pro naše oči
Dalším neblahým důsledkem indoor života je fakt, že přibývá poškození očí. Informace o tom, že zrak kazí i nadbytek tzv. modrého světla vydávaného obrazovkami a displeji elektroniky, je ale mýtem. Faktem však je, že světlo z monitorů, televizí, telefonů a dalších elektronických zařízení oči namáhá, ty se tak brzy unaví, což se může projevit pocitem suchých očí, bolestí hlavy, rozmazaným či zhoršeným viděním.
Dlouhé koukání do počítačů a tabletů však očím zdaleka neškodí pouze jejich světlem. Dlouhodobé čtení a práce na krátkou vzdálenost vyžadují ostrý obraz do blízka, který u očí zajišťuje zvýšená akomodace čočky, jak se nazývá změna mohutnosti optického systému oka. „Nutnost udržet ostrý sítnicový obraz vede k růstu oční koule a vzniku nebo postupnému zhoršování krátkozrakosti. Zvýšený výskyt očních vad tedy souvisí s přetěžováním očí zaostřováním na krátkou vzdálenost a s únavou zrakového orgánu,“ dodává doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Vašim očím se tedy uleví, když mají možnost se také podívat do dálky a za přirozeného denního světla – tedy kde jinde než venku. Tak vyběhněte na kopec a dopřejte si pořádný rozhled!
Zůstaňme v pohybu
Studie výzkumné agentury YouGov dokazuje, že osm z deseti lidí stráví každý den bezmála 22 hodin v indoor prostředí s tím, že každému šestému člověku dokonce vyhovuje, když může uvnitř zůstat kompletně celý den. Krom toho, že u indoor generace prokazatelně ochabuje imunitní systém, často je tento – v zásadě sedavý způsob života – také provázen nadváhou či dokonce obezitou. „Ano, nedostatečný pohyb je jednou z příčin vzniku nadváhy,” připouští výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan Ing. Renata Štěpánová, ale dodává, že „mnohem větší roli hrají nevhodné stravovací návyky, konkrétně nepravidelná strava, nevyvážený jídelníček a nedostačující pitný režim.“
Ačkoli Štěpánová klade důraz na pohyb jako takový, ten venkovní má podle ní řadu nesporných výhod: „Čerstvý vzduch, přirozený sluneční svit a kontakt s přírodou, která na nás působí svými barvami, vůněmi a zvuky, výrazně přispívají k odreagování, snížení stresu, posílení imunitního systému i lepšímu spánku.” Je tedy zcela na místě, vyhradit si každý den pár minut na fyzickou aktivitu a jít ji provozovat ven. Záleží přitom jen na vás, jakou formu pohybu zvolíte – jestli místo autem pojedete do práce na kole nebo zda půjdete před večeří na procházku se psem. Možností je nepřeberné množství a podle Renaty Štěpánové jde hlavně o to, aby vás pohyb bavil: „U svých klientů doporučuji přidání jakéhokoliv pohybu, který je pro ně přirozený, tedy dělají ho rádi a nemusí se k němu nutit. Pro někoho je to chůze, tanec, běh, pro jiné zase plavání, kolo, posilování. Moje doporučení vychází z individuálních potřeb a aktuálního fyzického stavu. Například pro klienty s velmi vysokou nadváhou doporučuji v prvním měsíci pouze chůzi a výkonnost maximálně 70 %.”
Vnesme přírodu do naší komfortní zóny
Pravdou je, že díky napěchovaným pracovním rozvrhům a rodinným závazkům jsou zkrátka dny, kdy se nedostaneme ven na tak dlouho, jak bychom si přáli nebo dokonce vůbec. V takových okamžicích je na místě vnést trochu přírody do našich domovů. Ať už tím, že jednoduše odhrneme všechny žaluzie a závěsy a pořádně vyvětráme nebo tím, že do bytu umístíme rostliny. Ty pomohou s pročištěním vzduchu a zároveň pozitivně působí na naši psychiku.
Buďme všímaví
I když není pochyb o tom, že moderní způsob života přinesl zlepšení v celé řadě oblastí (celková životní úroveň, dostupnost produktů i zážitků), na mnohé z nás má i neblahé vedlejší účinky. Jsou to třeba poruchy spánku, deprese nebo rostoucí počet lidí s diabetem. Právě proto bychom nikdy neměli přestat být všímaví, a to nejen ke svému okolí, ale i sami k sobě, respektive k potřebám našeho organismu. Ne vždycky například únava znamená, že jsme v noci málo spali. Někdy za ní totiž stojí přepracovaná a příliš vypjatá mysl, které spíš než spánek, pomůže procházka na čerstvém vzduchu. Naučit se vnímat potřeby našeho těla, je tedy zcela zásadní.