Irský vlkodav: Největší pes na světě klame tělem

Irský vlkodav, obdivuhodně majestátní pes, je známý jako největší plemeno světa. Tato rasa vyniká svou mohutností, silou, ale i jemnou povahou a oddaností. Jeho historie sahá tisíce let do minulosti, kdy irští válečníci používali tyto impozantní psy jako bojovníky a lovce. Vlkodavové si svou pověst získali v boji proti vlkům a byli ceněni i jako lovci velké zvěře, včetně jelenů a divokých prasat. Jak se ale tito psi dostali do české kotliny, kde si v současnosti také získávají srdce milovníků psů?

Od keltských válečníků po aristokraty až na lahev slavné whiskey

První zmínky o irských vlkodavech pocházejí z irských legend a historických zápisů, podle kterých tyto psy používali staří Keltové. V té době sloužili jako věrní společníci na bojištích a při lovu. Jejich velikost a síla jim umožňovaly lovit i ta největší zvířata. Když Římané pod vedením Julia Caesara poprvé vstoupili na britské ostrovy, byli ohromeni nejen keltskými válečníky, ale i jejich impozantními psy. Irští vlkodavové byli dokonce tak ceněni, že byli posíláni jako dary králům po celé Evropě, což z nich učinilo statusový symbol evropské šlechty. 

„Irští vlkodavové sloužili králům v dobách minulých. Jak už napovídá jejich jméno, sloužili pro to, aby chránili lidi proti vlkům,“ říká chovatelka Deidre Oman z městečka Tullamore. To je známé především díky slavné whiskey Tullamore D.E.W., která se zde od roku 1829 vyrábí. To, že jsou vlkodavové v zemi váženými mazlíčky svědčí i to, že na každé lahvi slavné whiskey, která projede branou místní palírny je vlkodav vyobrazen. Milovníkem plemene byl Daniel E. Williams, manažer palírny v Tullamore. Svou lásku k vlkodavům přenesl na celou svou rodinu a když podnik převzal jeho vnuk Desmond, nechal do znaku Tullamore D.E.W. vytvořit kresbu slavného psího velikána. „Je to jeden ze symbolů naší země. Tito psy jsou sice velmi silní a samozřejmě velcí vzrůstem. Ale jinak jsou to mazlíčci a dnes patří do rodin s dětmi. Zdání klame,“ dodává Deidre. 

Plemeno však čelilo v Irsku hrozbě vyhynutí, když v 17. století začaly vlci mizet. Vlkodavové postupně ztratili svůj původní účel a hrozilo, že tato rasa navždy zmizí. Naštěstí v 19. století došlo k oživení plemene zásluhou kapitána George Grahama, který pomocí skotských jeleních psů a dalších plemen znovu vyšlechtil irského vlkodava do podoby, kterou známe dnes.

Jemný obr s laskavou povahou

Irský vlkodav patří k největším psům na světě, kdy dospělí psi mohou dosáhnout výšky kolem 86 cm a váhy až 70 kg. Navzdory svému impozantnímu vzhledu jsou vlkodavové známí svou laskavostí a klidnou povahou. Tito psi jsou obvykle velmi přátelští a trpěliví, což je činí vhodnými i pro rodiny s dětmi. Mají přirozený instinkt chránit svou rodinu, avšak bez agresivity. Jejich vztah k lidem a jemná povaha jim vynesly přezdívku „jemný obr“.

Irský vlkodav a Čechy. Od šlechtických dvorů k moderním chovatelům

Do českých zemí se irští vlkodavové dostali díky šlechtickým rodinám, které obdivovaly jejich ušlechtilost a sílu. První doložené případy vlkodavů v českých zemích sahají do konce 19. století, kdy byli oblíbeni mezi šlechtou jako symbol moci a vznešenosti. V období první republiky si vlkodavové získávali popularitu jako výjimeční společníci na šlechtických dvorech, což zvýšilo zájem o chov těchto psů.

V současnosti se irský vlkodav těší popularitě i mezi českými chovateli a milovníky psů. Založeny byly i chovatelské stanice a kluby zaměřené na toto plemeno, které se snaží zachovat jeho zdraví a typické rysy. Český klub irských vlkodavů pořádá pravidelné akce, setkání a výstavy, kde mohou majitelé a chovatelé sdílet zkušenosti a obdivovat krásu tohoto plemene. Chov vlkodavů je dnes v Česku pečlivě kontrolován, aby bylo zajištěno zdraví a kvalita této rasy.

Péče a potřeby vlkodava

Ačkoliv jsou vlkodavové nenároční na péči o srst, která vyžaduje jen občasné kartáčování, je třeba věnovat pozornost jejich zdravotnímu stavu. Kvůli své velikosti jsou náchylní na kloubní problémy, zejména dysplazii kyčlí. Také jejich srdce potřebuje pravidelné kontroly, jelikož velká plemena mají větší tendenci k srdečním onemocněním.

Vlkodavové potřebují dostatek prostoru pro pohyb a pravidelnou aktivitu, avšak nejsou příliš nároční na intenzivní fyzickou zátěž. Výborně se hodí do domů s velkou zahradou, ale při dostatečném pohybu mohou být spokojeni i v bytě. Tito psi jsou vázaní na svého majitele, takže prospívají v prostředí, kde mohou být součástí rodiny.

Symbol vznešenosti a oddanosti

Irský vlkodav je nepochybně plemeno, které okouzlí svým vzhledem i povahou. Jeho spojení s českou historií a současnou oblibou ukazuje, že tento “jemný obr” má u nás své zasloužené místo. Přestože péče o něj vyžaduje určitou odpovědnost a péči, každý, kdo jednou pozná irského vlkodava, často říká, že našel jedinečného přítele, který je symbolem vznešenosti a oddanosti.