Jak se v létě starat o vlasy? Odhalte, co je pravda a co mýtus!

Letní měsíce jsou pro vlasy zatěžkávací zkouškou, protože na ně působí mnoho nepříznivých vlivů, jako jsou sluneční paprsky či máčení ve vodě při koupání. Zároveň kolem jejich péče v těchto měsících koluje řada mýtů. Co je pravda a co pověra?

MÝTUS

K dokonalé péči o vlasy patří i používání předšamponových přípravků

Předšamponová péče, zaměřená na pokožku hlavy, se stala trendem a řada produktů slibuje zlepšení kvality vlasů. Ve skutečnosti však neexistuje žádný důkaz, že by použití mělo na vlasy přímý vliv.

PRAVDA

Suchý šampon pomáhá se stylingem!

Suchý šampon slouží jako rychlá záchrana pro mastné vlasy, i když klasické mytí samozřejmě nenahradí. Zároveň je opravdu vhodný i pro styling, protože funguje podobně jako tupírování, jen se při něm vlasy necuchají. Můžete tak vytvořit plážový look, ale má to i své nevýhody – vlasy se budou méně lesknout, mohou na nich ulpívat zbytky prášku a navíc časté používání suchého šamponu způsobuje, že u barvených vlasů odstín rychleji bledne.

MÝTUS

Kondicionér „opraví“ poškozené vlasy

Kondicionér sice vlasy neopraví, ale pomáhá snižovat známky jejich poškození. Doporučuje se používat jej při každém mytí hlavy.

PRAVDA

Díky kondicionéru nebudou vlasy „létat“ kolem celé hlavy

Ano, kondicionér vytváří na vlasu povlak a snižuje jejich tření. To znamená, že redukuje vznik statické elektřiny a nedochází pak k jejich létání během česání.

MÝTUS

Mokré vlasy nelze rozčesat hřebenem

Omyl! Právě hřeben se širokými zuby je pro rozčesávání mokrých vlasů vhodný. A čím hustší a delší hříva, tím by měly být větší „zuby“ a rozestupy mezi nimi. Snižuje se tak mechanické poškození.

PRAVDA

Rozčesávat by se mělo od konečků

Když budete postupovat od konečků, bude rozčesávání jednodušší a šetrnější k vlasům. Zvlášť, když jsou prameny hodně zamotané, je zapotřebí je oddělovat postupně po částech.

PRAVDA

Vlasy jsou slabší, když jsou mokré

Pokud chcete snížit poškození, nedrhněte vlasy ručníkem, když jsou mokré. Jestliže preferujete tento způsob sušení, raději je zabalte do ručníku a nechte uschnout přirozeně.

MÝTUS

V létě se nesmí používat fén, kulma ani žehlička na vlasy
Používání klasického fénu, kulmy nebo žehličky může vlasům opravdu škodit, když je tyto přístroje vystaví extrémním teplotám. Proto při výběru vždy myslete na to, jak moc jsou tito stylingoví pomocníci přátelští k vaší hřívě. Například Dyson Corrale™ je první žehlička na vlasy s patentovanými pružnými destičkami, které snižují závislost na teplotě. Díky této technologii a inteligentní regulaci teploty se poškození vlasů snižuje až o 50 %. Fén Dyson Supersonic zase disponuje unikátním mikroprocesorem, který řídí teplo, proto vlasy nejsou vystaveny příliš vysoké teplotě. Díky silnému motoru jsou navíc vysušené během chvilky.

MÝTUS

Časté mytí škodí vlasům

Mytí vlasů nemusí být vždy špatné, frekvence je ale u každého jiná a závisí především na tom, jak se vám prameny mastí. Pokud se rozhodnete umývat vlasy každý den, používejte jemnější šampon k odstranění mazu (například s obsahem složky cocamidopropyl betaine, což je šetrná látka s čistící funkcí, vhodná pro všechny typy pokožky).

PRAVDA

Stylingové přípravky ovlivňují stav vlasů

Spreje a pěny na vlasy fungují jako lepidlo, které pomáhá udržet styling. Zároveň ovlivňují stav vlasů, protože jsou vyrobeny ze silikonů, tedy polymerů, jež spojují prameny dohromady. Vlasy obalují a vytváří na jejich povrchu film, který brání proniknutí vody.

MÝTUS

Přípravek vyráběný z přírodních přísad je pro vlasy vždy bezpečný To, že se uvádí „vyrobené z přírodních přísad“, ještě neznamená, že jde o bezpečný produkt pro vaši pokožku nebo vlasy. Bezpečnostní pravidla nejsou pro přírodní přísady tak přísná. Někdy jsou také přírodní ingredience přidány, ale nejsou aktivními složkami produktu.

Další mýty o vlasech…

• Zdravé stravování a vyvážený jídelníček pomůže vašim vlasům i pokožce.

• Vůně ve vlasových produktech může dráždit pokožku.

• Většina olejů se do vlasů nevstřebá.

• Exfoliace (mechanické odstraňování odumřelých kožních buněk) není ze své podstaty dobrá.

• Při stárnutí produkujeme méně mazu.