Jaro je symbolem zrození života, nových začátků, je to čas na detoxikaci organismu a tradičně také období, kdy se pouštíme do velkého úklidu, abychom roční období přivítali v čisté domácnosti. Vyzkoušejte naši 5denní výzvu a pusťte se s vervou do každoročního rituálu! Poradíme vám, jak si práce naplánovat tak, abyste na nic nezapomněli…
V domě je řada míst a zákoutí, na která při běžném úklidu někdy zapomínáme – ale při velkém gruntování byste je rozhodně neměli opomíjet! Aby pro vás velká jarní úklidová výzva nebyla příliš velkým soustem, odborníci doporučují takzvaně „naporcovat slona“ – to znamená větší cíl rozdělit na menší kousky, protože potom se úkol nezdá tak velký a je snadněji splnitelný. Stačí hodinka až dvě denně a za týden budete mít domácnost jako ze škatulky! Připravili jsme pro vás plán na každý den, díky němuž zvládnete úklid levou zadní. A k tomu jsme navíc dostali tipy od odborníků. Mikrobiolog ze společnosti Dyson prozradil, jak uklízet, aby šla práce rychle od ruky a byla efektivní…
Pondělí: Den úklidu ložnice
Věděli jste, že roztoči a jejich výkaly jsou celosvětově nejčastějšími příčinami alergických onemocnění? Roztoči se primárně živí částečkami odumřelých kožních buněk, kterých ztrácíme nejvíce v noci. Jelikož v posteli trávíme třetinu našeho života, je pravděpodobné, že naše matrace jsou pak plné roztočů a jejich výkalů. Je tedy čas na důkladnou očistu!
1. Vyperte ložní prádla na 60 °C nebo 90 °C. Tím pomůžete rozložit alergeny (bílkoviny) a snížit jejich množství pod hranici vyvolávající alergie. Vyperte nebo vyměňte peřiny a polštáře, abyste eliminovali výskyt roztočů a šupinek kůže ve vaší posteli.
2. Pravidelně z obou stran vysávejte matrace, abyste z nich odstranili roztoče a šupinky kůže. Obě strany matrace vysajte vysavačem se zvýšenou filtrační schopností. Tím zabráníte zpětnému vypouštění alergenů do místnosti.
3. Důkladně vyčistěte komodu, skříně a zásuvky v ložnici. Tato místa se vyprazdňují a uklízejí zřídkakdy, ale i tam, kde si ukládáte čisté oblečení, se může hromadit prach a drobná vlákna. Roztoči žijí všude tam, kde mají zdroj potravy, takže kdekoli je prach, mohou být i roztoči.
Úterý: Den úklidu kuchyně
Protože je kuchyň místem, kde manipulujeme s jídlem a připravujeme pokrmy, měla by být dokonale čistá. Přesto se však najdou místa, na která někdy zapomínáme. Poradíme vám, na co se při jejím úklidu soustředit…
1. Vysavačem s účinným filtračním systémem odstraňte prach z horních desek kuchyňské linky, případně jej setřete čistým vlhkým hadříkem nebo čisticími ubrousky. Toto je často přehlížené místo, kde se prach hromadí a prouděním vzduchu se může dostat do vzduchu v kuchyni.
2. Vyprázdněte kuchyňské pulty a skříňky, abyste je mohli důkladně vyčistit. Vysajte prach a nečistoty, pak je umyjte teplou vodou se saponátem. Následně všechny povrchy osušte.
3. Vyprázdněte lednici a mrazák a všechny povrchy omyjte teplou vodou se saponátem nebo čisticím prostředkem. Vysajte celou zadní stranu lednice i mrazáku a prostor pod nimi. Nevynechejte ani chladicí prvek na zadní straně, protože tím zvýšíte výkon spotřebiče.
Středa: Den boje se skrytým prachem
Prach, to nejsou jen viditelné chuchvalce povalující se v koutech, anebo šedá vrstva na poličkách… Skutečný prach je komplikovaný soubor různých složek, včetně roztočů, jejich výkalů, bakterií, plísní, drobného hmyzu a dalších nečistot, které mohou způsobovat alergie. Nečistoty jsou mikroskopické, přesto způsobují nepříjemnosti. Velikost roztoče, spory plísní a dalších alergenů se často pohybují mezi 0,5 až 5 mikrony. Pro srovnání: průměr lidského vlasu má kolem 50 mikronů. Proto při úklidu nespoléhejte jen na úklid viditelného prachu, ale myslete i na ten neviditelný…
1. Vysajte místa, která nevysáváte pravidelně. Přemístěte mobilní nábytek a vysajte pod ním i za ním, zaměřte se také na rámy obrazů, škvíry i v klávesnici…
2. Vysajte pohovku a křesla, mohou totiž ukrývat nejen nečistoty, ale také roztoče, šupinky kůže a další alergeny, jako je pyl a potravinové alergeny. Vyperte všechny potahy a polštáře, abyste snížili množství prachu, který se v nich drží.
Čtvrtek: Den čištění stěn a stínění
Neviditelný prach se hromadí rovněž v bytových textiliích, které by měli alergici ve svých domácnostech eliminovat. Může ulpívat ale i na různých typech stínění. Kromě mytí samotných okenních rámů a skel se zaměřte také na žaluzie, závěsy či rolety. A čisté by měly být i stěny, kde se uchytávají nejen drobné pavučiny, ale také prach…
1. Spousta prachu se může hromadit v závěsech a roletách. Nezapomínejte je pravidelně vysávat hubicí s měkkým kartáčem nebo je vyperte, pokud je to možné a praktické.
2. Prach ze stěn odstraňte setřením vlhkým hadříkem nebo čisticími ubrousky, případně pomocí vysavače s účinnou HEPA filtrací. Na určitých typech stěn může prach přispívat k tvorbě plísní. Pokud je místnost vlhká a není dobře větraná, může prach působit jako zdroj živin pro vznikající plísně.
Pátek: Den úklidu svítidel a radiátorů
A jdeme do finále… Další dávka skrytého prachu ulpívá také na svítidlech a za radiátory, na tyto prostory byste se proto měli zaměřit v posledním dni úklidu.
1. Zaměřte se na stínítka lamp a svítidla. Ve stínítcích a svítidlech se hromadí prach, který se pak může na žhavých žárovkách pálit a produkovat těkavé organické látky a zápach nebo se může vlivem proudění teplého vzduchu kolem žárovek šířit dál do místnosti.
2. Prostor za radiátory – skryté místo, které se při běžném úklidu často vynechává. Za radiátory se hromadí významné množství prachu, a ten se může prouděním teplého vzduchu z radiátoru roznášet po místnosti. Radiátor není dostatečně horký na to, aby bakterie zahubil, mohou tedy přežívat v prachu usazeném za radiátorem.
Tipy od mikrobiologa ze společnosti Dyson
- Ke snadnému utírání prachu používejte čistý vlhký hadřík nebo čisticí ubrousky, případně jej vysajte vysavačem s účinným filtračním systémem.
- K odstranění prachu vyskytujícího se ve vaší domácnosti je ideální vysavač s různými nástavci a vysokou intenzitou sání.
- Vysáváním odstraňte veškerý prach, který se rozvířil a usadil na podlaze, aby se běžnými činnostmi neroznášel po domácnosti – kdekoli se nachází prach, mohou se vyskytovat roztoči.
Tip: Vysavač, který bojuje s prachem, ať už je kdekoliv
Pro snadný a rychlý úklid je důležité zvolit vhodné vybavení. „Výběr správného přístroje pro váš domov bude mít velký vliv na usnadnění práce a rychlost, s jakou můžete uklízet,“ radí Tom McVey, inženýr ve společnosti Dyson. Skvělým pomocníkem jsou tyčové akumulátorové vysavače, které nejsou limitovány nepraktickou šňůrou, proto s nimi můžete jednoduše manipulovat a zbavit prachu nejen podlahu, ale také další prostory v domácnosti, a to i ty méně přístupné. Poprat se s prachem na různých místech vám pomohou také správné nástavce vysavače. Vždy také vybírejte přístroj s dokonalou filtrací, aby nečistoty zůstaly uzamčeny uvnitř a nevypouštěli jste je zpět do ovzduší. Například Dyson V11 Absolute Extra Pro zachytí 99,97 % částic o velikosti 0,3 mikronu a vypouští ven čistší vzduch. Má tři stupně výkonu: režim Boost je ideální pro silně znečištěné plochy, režim Eco je určen pro všeobecné čištění – v tomto režimu dokáže vysávat až 120 minut. Automatický režim se díky integrovaným mikroprocesorům chytře přizpůsobí typu podlahy.
foto: Guideline