Téměř dvě třetiny Čechů stráví na lyžích v zahraničí méně než pět dní. V zimní sezóně jsou vyhledávané jednodenní lyžařské zájezdy a prodloužené víkendy. Díky rostoucím výdělkům si Češi mohou dovolit přespat v zahraničí více nocí.
Zatímco v létě si Češi u moře rádi poleží týden i déle, zimnímu pobytu v Alpách většinou nedají více než pět dní. Z dlouhodobé statistiky portálu ePojisteni.cz vyplývá, že poptávka českých lyžařů po cestovním pojištění na hory ožívá přibližně v polovině listopadu. V tomto období totiž oficiálně spouštějí zimní provoz nejvýše položená lyžařská střediska. „Každoročně zahajujeme lyžařskou sezónu na Stubaiském ledovci. Letos jsme si s rodinou dopřáli prodloužený víkend už na konci listopadu. Na vrcholu na nás čekaly téměř tři metry sněhu, upravených 17 sjezdovek, polojasno a teplota přes den okolo přijatelné nuly,“ pochvaluje si první letošní lyžování v Rakousku Gabriela Kraváčková z Brna.
Předvánoční lyžování vysoko v horách je spíše doménou nedočkavých sportovců, pro většinu Čechů hlavní sezóna začíná mezi vánočními svátky a trvá až do poloviny dubna. A ani letošní zimu tomu nebude jinak. „Oproti letním měsícům si Češi od ledna do dubna sjednávají cestovní pojištění na kratší dobu. U necelých dvou třetin uzavřených pojistek nepřesáhne délka pobytu v zahraničí pět dní. V lednu a únoru je nejvyšší zájem o jednodenní cestovní pojištění, kdy lidé často vyrážejí do zahraničí na jednodenní lyžařské zájezdy. Statistiky také naznačují, že si Češi oblíbili prodloužené víkendy na horách. Přibližně každé páté sjednané cestovní pojištění je totiž na čtyři dny,“ popisuje trendy na trhu Ladislav Gruber, analytik portálu ePojisteni.cz.
Dlouhodobě nejvyhledávanější jsou mezi českými lyžaři ski areály v Rakousku. Například v zimní sezóně 2018/2019 (pozn. od listopadu 2018 do dubna 2019) strávilo ve střediscích v okolí Salzburku, v Tyrolsku a Štýrsku alespoň jednu noc více než 350 tisíc českých turistů. V průměru se Češi v těchto alpských oblastech zdrželi čtyři noci. „Čechům rostou výdělky, z čehož profitují i provozovatelé rakouských hotelů a penzionů. Podle zdejšího statistického úřadu se meziročně zvýšil počet přenocování Čechů o téměř 6 procent, rychleji rostl pouze u Nizozemců a Belgičanů,“ dodává ke statistice Ladislav Gruber. Češi kromě Rakouska s oblibou jezdí lyžovat i do Itálie a Francie. V posledních letech také roste zájem o sousední Slovensko.
Před odjezdem do zahraničí na lyže se sjednáním cestovního pojištění nespěcháme. Více než dvě třetiny Čechů si totiž uzavřou pojištění v průběhu dvou dnů před odjezdem. „Nejvíce lidí si sjedná cestovní pojištění v pátek. Časově nejsilnější je vždy večer mezi 18. hodinou a půlnocí. Zajímavé také je, že v zimě mnohem častěji sjednávají cestovní pojištění muži než ženy. Zatímco v létě jsou poměry celkem vyrovnané, v zimě tři ze čtyř pojistek uzavírají právě muži,“ uvádí Ladislav Gruber.