Kde se v Česku nejlíp dýchá? Zkuste šest míst, které se můžou chlubit titulem klimatické lázně

Co jsou klimatické lázně? Zjednodušeně řečeno ty, kde už vzduch léčí. Možná že podobné místo je i u vás na chalupě, ale v Česku existuje jen šest oblastí, které splnily náročné parametry, procházejí pravidelným měřením čistoty a složení vzduchu, a díky tomu se můžou pyšnit potvrzením, že pobyt v nich je skutečně léčivý. Nejnověji se mezi klimaticky vyvolené přidaly Mariánské lázně.

Aby se lázně mohly chlubit tím, že léčivé je už jejich klima, musí projít poměrně dlouhým byrokratickým procesem. „Pro získání titulu klimatických lázní musí být pravidelně po celý rok pečlivě měřeny emise a škodliviny ve vzduchu. Poté jsou všechny naměřené hodnoty průměrovány a posuzovány,“ popisuje web Mariánských lázní, nováčka mezi klimatickými lázněmi u nás.

Bez dobytka i bez mlhy

Potřebné razítko uděluje Český inspektorát lázní a vřídel a přesné parametry statusu vyjmenovává zákon. Kromě emisí hlídá třeba to, aby se v ochranném pásu nechoval ve velkém dobytek, protože to by mohlo způsobovat větší množství alergenů ve vzduchu. Sleduje se například i počet slunečných dnů v roce – a také těch zamlžených. V klimatických lázních by mlha neměla „pokazit“ víc než devět dnů v roce. Nemělo by tam být dusno ani příliš větrno. Zkrátka člověk by se na takovém místě měl cítit jako v bavlnce a naplno si užívat takzvanou klimatoterapii. Kde si můžete léčbu prostřednictvím ovzduší dopřát?

Foto: archiv lázní

Mariánské lázně

Mezi klimatickými lázněmi jsou sice nováčkem až od letošního jara, ale na to, aby v souladu s léčebnými procesy bylo využito i místní klima, mysleli urbanisté už při výstavbě současného města. To se nachází v údolí mezi hustými lesy. Hotely byly situovány tak, aby co nejvíce benefitovaly z denního světla a slunečního svitu. Lázeňské domy jsou naopak ve stínu, protože při aplikaci vnitřních procedur není sluneční světlo potřeba. Kromě zdejších minerálních pramenů se v Mariánkách využívají slatinné zábaly a pobyt na vzduchu.

Foto: archiv lázní

Janské lázně

Najdete je v Krkonoších a už léta se specializují na léčbu pohybového aparátu, a to jak u dospělých pacientů, tak u dětí. Z klimatických podmínek Jánky využívají zejména čerstvý horský vzduch, a to pro léčbu astmatu a dalších onemocnění dýchacího ústrojí.

Foto: archiv lázní

Lázně Jeseník

Když se řekne lázně Jeseník, snad každému se vybaví unikátní vodoléčebná metoda, kterou zde zavedl Dr. Priessnitz. Tajemství zdraví a rovnováhy se skrývají v pramenité horské vodě, energeticky silných místech a čistém ovzduší, které je obohaceno vzácným výskytem biogenních prvků. Unikátní klima pozitivně působí především na onemocnění dýchacích cest, štítné žlázy i psychických poruch.

Foto: archiv lázní

Karlova Studánka

Do horských lázní Karlova Studánka na ozdravné kúry a lázeňské pobyty jezdí nejčastěji pacienti s chorobami oběhového ústrojí, poruchami látkové výměny či lidé s onkologickou diagnózou. Místní klima prospívá pacientům s kožními onemocněními a s dechovými obtížemi. Pravděpodobně právě tady najdete nejčistší ovzduší v Česku. Oblíbené jsou hlavně inhalace v kombinaci s pohybovými aktivitami a dechovými cvičeními ve venkovním prostředí.

Foto: archiv lázní

Lázně Kynžvart

Hlavní účinnou složkou jsou kromě minerálních pramenů místní klimatické podmínky. Ty dělají dobře všem, které trápí kožní nemoci či problémy s dýcháním. Součástí léčebných pobytů v Lázních Kynžvart jsou inhalace, dechová cvičení, nožní koupele, pitná kúra a řada dalších léčebných procedur včetně cvičení venku.

Foto: archiv lázní

Lipová-lázně

V obci Lipová-lázně najdete opravdu jedinečné horské klima. Dobře se tu dýchá astmatikům i lidem po operaci plic. Na rozdíl od lázní Jeseník, kde Dr. Priessnitz využíval především studené zábaly, ordinoval v minulosti v lázeňském domě v Lipové-lázních Dr. Schroth zábaly teplé. Ty si můžete při pobytu v Lipové-lázních vyzkoušet i dnes.