Kombucha je nápoj, který se řadí do stále rostoucího segmentu takzvaných funkčních nápojů. Míra vyhledávání informací v internetovém prostředí o nápoji samotném, se každým rokem zvyšuje. V posledních 5 letech je nárůst v Česku zhruba čtyřnásobný. Denně se o tento pojem zajímá až 100 lidí. Jde o zdravý prospěšný nápoj, který má ale i své stinné stránky. Co byste o kombuche měli vědět a jak je ve světě rozšířená?
- Kombucha údajně vznikla v severovýchodní Číně (historicky označované jako Mandžusko) kolem roku 220 př. n. l. a původně byla ceněna pro své léčivé účinky. Její název je údajně odvozen od doktora Kombu, korejského lékaře, který přivezl fermentovaný čaj do Japonska jako léčebný prostředek pro císaře Inkjó.
- Kombucha vzniká nejčastěji fermentací zeleného a černého čaje. Na trhu ale najdete i výrobce, kteří pracují s dalšími surovinami / typy čajů. “Kombuchu vyrábíme od roku 2023. Naším cílem je představovat českým konzumentům unikátní příchutě, produkty se snažíme stavět na zajímavých typech čajů, spíše než primárně na ovoci, jak je v této kategorii běžným trendem. Aktuálně představujeme kombuchu Rooibos a kombuchu Matcha. Na aktuálních novinkách je zajímavé zejména to, že spotřebitel může vybírat nejen podle chuti, ale také podle funkčních efektů, které v daný moment vyhledává. Matcha má díky použité směsi čajů vyšší obsah přírodního kofeinu, Rooibos naopak neobsahuje kofein žádný,” říká Alexandros Samaras z F.H. Prager.
- V Evropě patří mezi největší konzumenty kombuchy – Španělsko, UK, Německo, Francie. V únoru 2022 uvedla Společnost Superfoods Company na trh “instantní kombuchu” dostupnou v různých příchutích.
- Hodnota celosvětového trhu s kombuchou se odhaduje na několik miliard dolarů. Očekává se, že v roce 2024 dosáhne celosvětový trh s kombuchou zhruba 2,97 miliardy USD, přičemž roste tempem 9,48 %, díky čemuž dosáhne v roce 2029 na zhruba 4,65 miliardy USD. V roce 2024 bude mít největší podíl na trhu s kombuchou Severní Amerika. Právě Severní Amerika a Evropa patří k předním trhům spotřeby kombuchy, přičemž rostoucí zastoupení mají i regiony Asie a Tichomoří. Důvodem jsou faktory jako je zvýšené povědomí spotřebitelů o zdravotních přínosech kombuchy, rozšiřování distribučních kanálů a inovace výrobků, zájem o zdravější životní styl, rostoucí trh s tzv. funkčními nápoji.
- Podle nutriční specialistky Moniky Divišové, kombucha:
Zlepšuje trávení – probiotika pomáhají udržet zdravou rovnováhu střevní mikroflóru, což má pozitivní vliv na trávení. Kromě toho podporují také vstřebávání živin (zejména vitamíny a minerální látky) a snižují riziko zažívacích potíží.
Posiluje imunitní systém – zdravá střevní mikroflóra hraje klíčovou roli ve fungování imunitního systému. Probiotika podporují produkci protilátek a v kombinaci s antioxidanty posilují obrannou schopnost těla, což pomáhá bojovat proti infekcím a nemocem.
Zvyšuje energii a zlepšuje soustředění – díky přirozenému obsahu kofeinu a vitamínů skupiny B, přispívá ke zvýšení bdělosti, pozornosti a může snižovat pocit únavy.
Přispívá ke snížení rizik infekčních onemocnění, chrání buňky před poškozením – některá probiotika mají schopnost inhibovat růst škodlivých bakterií a patogenů, což snižuje riziko infekčních onemocnění. Navíc je bohatá na antioxidanty – látky pomáhají neutralizovat volné radikály v těle, čímž snižují oxidativní stres a chrání buňky před poškozením.
Pomáhá k obnově mikroflóry po léčbě antibiotiky
Je užitečná pro zdraví kůže – probiotika mohou mít vliv na zdraví kůže, která úzce souvisí se zdravím střev, důležitá v prevenci a léčbě kožních problémů jako jsou akné či ekzémy.
Podporuje přirozenou detoxikaci – fermentace kombuchy produkuje organické kyseliny, které pomáhají balancovat a revitalizovat náš organismus a podporují proces vylučování toxinů. Může také napomoci ke snížení stresu a úzkosti.
- Kombuchu si můžete vyrobit i v teple domova. Ovšem buďte obezřetní, může totiž dojít k mnoha nežádoucím situacím. Které to jsou?
- Kontaminace nežádoucí mikroflórou – v krajním případě patogeny, což může mít za následek těžké zdravotní potíže (nejčastěji střevního charakteru),
- vznik a tvorba alkoholu – typicky je v po domácku vyrobených produktech okolo 2%, což může být rizikové například pro vaše děti,
- špatná chuť – nejčastěji překvašená či nedokvašená.
Prager´s Kombucha “Rooibos” bez kofeinu