Merino vlna je světe funkčních materiálů poměrně skloňovaným pojmem. Díky náročnějšímu procesu výroby je primárně spjata s vyšší cenou. Tu vám ale snadno vykompenzuje bohatým výčtem kladných vlastností. Při jakých aktivitách je merino vlna ideální volbou a v jakých podmínkách se jí naopak vyhnout?
Co je vlastně merino?
Merino je druh vlny pocházející ze speciálně vyšlechtěného plemene ovcí Merino, známých svou jemnou, měkkou a vysoce kvalitní srstí. V porovnání s běžnou ovčí vlnou je merino vlákno výrazně jemnější. Merino vlna se často používá k výrobě funkčních triček, mikin nebo ponožek a ve světě funkčního a outdorového oblečení jde o vysoce ceněný materiál.
Termoregulace i ochrana proti zápachu
Merino vlna je vyhledávaná zejména pro své termoregulační vlastnosti. V chladném počasí udržuje teplo, zatímco v teplých podmínkách dokáže příjemně ochladit a odvést přebytečnou vlhkost, čímž zajistí příjemný pocit sucha i při náročné fyzické aktivitě. S tím je spojena i dokonalá prodyšnost a nenahraditelné antibakteriální vlastnosti, takže i při delším nošení oblečení nezapáchá, což oceníte zejména při celodenních výletech či náročnějších sportech.
Merino vlnu si od té tradiční vlny oblíbíte také pro její jemná a měkká vlákna, která nedráždí pokožku. “V Moiře pro výrobu našeho oblečení používáme ta nejjemnější vlákna na trhu o síle pouhých 16,5 mikronů. Běžně se používají vlákna o s průměrem kolem 18 mikronů. Dá se tedy říci, že jemnější oblečení v podstatě nenajdete a můžete ji nosit i v případě, že běžná vlna vám není přímo na těle komfortní,” říká Marcela Vlčková z Moiry. Dalším praktickým důvodem pro její pořízení může být i přirozená odolnost vůči vodě a nečistotám, což v praxi znamená, že oblečení zůstává déle čisté a snadno se udržuje.
Kombinujte materiály
Kromě vyšší pořizovací ceny a menší pružnosti, s čímž se mnohdy pojí i ztráta tvaru oblečení, by vás mohla odradit i nižší odolnost vůči mechanickému poškození či zatrhnutí a v porovnání s jinými materiály i delší doba schnutí. A to při intenzivní fyzické aktivitě nebo delším pobytu ve vlhkém prostředí opravdu nemusí být příjemné. Dá se tomu ale snadno zabránit, zejména vhodnou kombinací materiálů. “V Moiře často používáme kombinaci merino vlny a polypropylenu Moira. Zvyšujeme tím odolnost oblečení, které lépe odvádí vlhkost a výrazně zrychluje schnutí. Díky tomu mají naše výrobky nejen všechny výhody merino vlny, ale také optimální funkční vlastnosti, které jsou ideální pro náročné podmínky,” dodává Marcela Vlčková z Moiry.
Na hory ano, do tropického podnebí ne
Ač je merino vlna materiálem vhodným pro celoroční použití a funguje v širokém spektru teplot, existují i specifické podmínky, kdy nemusí být ideální volbou. To se týká zejména velmi teplého počasí, kdy prádlo může být na těle pocitově těžší a extrémně horkého (tropického) počasí v kombinaci s vysokou vlhkostí, kdy je na škodu pomalejší schnutí. Merino vlna je naopak vhodná do mírného, chladného až mrazivého i proměnlivého počasí. Hodí se pro zimní sporty jako klasické či běžecké lyžování a snowboarding, kdy je kladen důraz na tepelnou izolaci, pro outdoorové sporty s proměnlivou zátěží jako horolezectví či pro méně náročné sporty s nižší intenzitou, jako například horská turistika. Pro vytrvalostní, či vysoce náročné potivé sporty jsou vhodnější naopak syntetické materiály s rychlým odvodem vlhkosti i rychlým schnutím.
Tip na údržbu: Merino vlna vyžaduje velmi jemné zacházení. Ideální je praní ve studené vodě na jemný program za použití tekutého pracího prostředku s obsahem lanolinu. Vlněné výrobky by měly schnout volně na vzduchu, nejlépe v horizontální poloze. Sušičce se určitě vyvarujte, může totiž způsobit ztrátu tvaru nebo sražení materiálu.
Moira_merino triko 1 799 Kč