Architektonický skvost Expo 58 letos slaví 60 let. Historie bývalé restaurace, jež byla součástí prezentace Československa na světové výstavě v roce 1958, ožije na letošním Designbloku. Komunikační agentura Havas Prague, která v budově sídlí, připravuje výstavu, do níž může přispět i veřejnost.
Projekt Expospektiva se uskuteční v rámci Designbloku 28. a 29.10. 2018 a jeho součástí budou i přednášky o bruselském stylu, ukázky nábytku nebo přehlídka kreativních reklam posledních let.
„Chceme oživit atmosféru doby, kdy restaurace patřila mezi nejoblíbenější místa v Praze. Spousta lidí má s tímto místem spojené hezké zážitky a zejména na ty se nyní obracíme: máte-li videa, fotky, psané vzpomínky nebo jiné materiály vztahující se k restauraci v době 60. – 80. let, prosím kontaktujte nás na emailu expospektiva@expo58.cz. Vaše vzpomínky se mohou stát součástí výstavy,“ říká Simona Kožuchová, komunikační manažerka Havas Prague.
Vrcholy a pády Expa 58
Budově se široké pozornosti dostalo už v roce 1958. Nejenže na Světové výstavě v Bruselu získala dvě ceny za inovativní mix moderních technologií, architektonického designu a funkčnosti, ale obdržela i nejvyšší ocenění – Zlatou hvězdu. Architekti František Cubr, Josef Hrubý a Zdeněk Pokorný tak povznesli československou architekturu na světovou úroveň. Unikátní stavbu navštívil tehdy monacký princ Rainier III. se svou ženou Grace Kelly, Walt Disney a řada dalších celebrit a státníků.
Po ukončení výstavy byla stavba rozebrána, přepravena do Prahy a znovu postavena v hojně navštěvovaných Letenských sadech. Harmonické místo a vyhlídková terasa poskytly návštěvníkům nádherný výhled na město. V roce 1964 bylo Expo 58 prohlášeno za kulturní památku. Druhá část expozice, samotný výstavní pavilon, byla znovu postavena na pražském Výstavišti, kde sloužila až do tragického požáru na začátku 90. let.
Rušná restaurace svůj druhý život nežila příliš dlouho a pod komunistickou nadvládou, která nepřála luxusu, postupně vyšla v 80. letech z módy. Po sametové revoluci se přerušil tok veřejných peněz a v následné privatizaci byla vydražena soukromým majitelům. Kdysi cenný symbol inovace a kultury byl ponechán svému osudu a postupně chátral, až se zachovala jen ocelovo-betonový skelet. Vandalové ukradli vše, co se dalo odnést.
Budova, která se stala ukázkou kreativity českých tvůrců, však dokonale odrážela filosofii reklamní agentury Havas. Ta se ji proto na počátku tisíciletí rozhodla opravit a proměnit ji v moderní symbol tvořivosti. Cíl nepochybně naplnila, stavba získala cenu The Best of Realty v kategorii rekonstrukcí za rok 2002.
V současné době otevírá Havas své dveře veřejnosti kdykoliv je to možné: pravidelně se účastní Designbloku i mezinárodní akce Open Houses. Budova Expa 58 často vystupuje ve filmu nebo v reklamách a je také místem veřejných vystoupení.