Cílem projektu Kaleido je podpořit jednu z nejohroženějších skupin v době koronavirové krize i po ní. Díky speciální aplikaci uzpůsobené potřebám a preferencím seniorů chtějí autoři projektu zprostředkovat babičkám a dědečkům, kteří žijí v domovech pro seniory, virtuální cestování. Crowdfundingová kampaň na Hithitu pomůže získat finanční prostředky na nákup VR headsetů a tvorbu výletů. Díky headsetům Oculus Go a speciálnímu formátu výletů tak budou senioři moci cestovat nejen po Česku, ale také v Nizozemsku, Rakousku, Velké Británii či na Slovensku. Vir Virtuální realita má navíc potenciál zpomalovat nástup demence.
Výlety ve virtuální realitě fungují jako balzám pro tělo i duši. V rámci aktivizační terapie se budou moci senioři vypravit třeba na břeh Severního moře, projít si letní Amsterdam a Londýn, vychutnat si krásné výhledy na Šumavě nebo si užít procházku malostranskými uličkami v Praze. Přitom se zaposlouchají do historického výkladu a vtipných perliček vypravěče a zavzpomínají na své vlastní výlety z dřívějška.
“Tisícům seniorů v domovech dlouhodobě chybí kontakt s vnějším světem, což teď během izolace platí pro všechny a dvojnásob. Díky virtuální realitě můžeme babičkám a dědečkům v domovech přinést vzdálená místa doslova na dosah ruky a dopřát jim neuvěřitelně sugestivní zážitky, které navíc mohou dle nedávných vědeckých studií zlepšovat kognitivní schopnosti a přispívat ke zpomalení nástupu demence,” říká Marek Háša, autor projektu Kaleido. „Technologie VR brýlí umožňuje zprostředkovat velice autentické prožitky. Pokud je zobrazovaný materiál vhodný pro seniory, má potenciál je aktivizovat a obohatit tak každodenní rutinní program v domovech,” doplňuje dr. Iveta Fajnerová z Národního ústavu duševního zdraví.
Během pilotního testování v Domově pro seniory Chodov tým Kaleido ověřil, že seniory takové virtuální zážitky baví, dokáží se v nich orientovat a VR brýle jsou jim příjemné. “Našim klientům se virtuální cestování velice líbilo. Užili si šanci poznat možnosti nových technologií,” hodnotí vedoucí Art úseku Jaroslava Slivoňová.
“Pro klienty upoutané na lůžko je virtuální realita také možnost, jak se alespoň malinko rozhýbat, protáhnout, a zároveň se oprostit myšlenkami od lůžka. Budeme moc rádi, když se tahle technologie dostane i do sociálních služeb, kde bude pomáhat a rozdávat radost,” dodává Lukáš Porubský, ředitel Domova seniorů Dřevčický Park.
Kaleido je účastníkem hackathonu Czech Investu Hackthe Crisis. Jeho potenciál pozitivně zhodnotil i Český červený kříž. Kampaň na Hithitu podpořili autentickými odměnami spisovatelé Ladislav Zibura a Tomáš Hajzler, cestovatelé Lucie Radová, Marek Jelínek, Marika Dumková a David Čech, ale hlavně samotné domovy seniorů z celého Česka.