Lukáš Musil uzavírá dveře za Musou 

Ve středu 25. 9. začala v pražské galerii Villa Pellé výstavu, která představí tvorbu posledních čtyř let umělce Lukáše Musila. Základními jmenovateli výstavy s názvem Azajtókzáródnak (z maďarského: “Kérem vigyázzanak, Az ajtók záródnak!” – Pozor, dveře se zavírají!) jsou zejména linky a čáry a s nimi související archetypy.

Symbol, rituál, archetyp s elementárním zobrazovacím prvkem prostých linií, je umělci, který před sedmi lety definitivně vyměnil lidské tělo za plátno a tatérské nástroje za štětec, více než vlastní. „Čára se dokáže dostat na dřeň, nenechá tě zalhat. Začal jsem ji používat zcela intuitivně. Je mi z nějakého důvodu blízká, nejspíš svou primitivností. Nepustí tě do efektu, naopak tě nutí jít s omezenými prostředky hlouběji k podstatě. Začátek čáry není začátek čáry a naopak. Je to základ kresby, psaní, vizuálního sdělení, cesty. Je to neuzavřený kruh,“ vysvětluje svou fascinaci čárou Lukáš Musil.

Na výstavě najdeme minimalisticky čistou sérii zvířat, v níž Musil navazuje na prvopočátky umění a v jednoduchých liniích hledá hranice mezi kresbou, písmem, znakem a symbolem. Nejnovějšími díly bude série menších pláten Tváře, která vznikla teprve nedávno v Musilově ateliéru v Budapešti. Expresivní a pitvořící portréty ukazují hledání archetypů v nás, jací jsme, když odložíme masky. Sérii velkoformátových děl dominuje horizontála a vertikála, tedy archetypální symbol kříže. Dvě monumentální Musilovy sochy, které budou na výstavě k vidění, pracující s archetypem kruhu. Na výstavě kontrastují monochromatická a celobarevná plátna, která otevírají další polohu Musilovy práce. Na jednom místě tak divák bude moci sledovat vývoj tvůrčích postupů posledních čtyř let tohoto jedinečného umělce. Ve Ville Pellé se představí nejen jako malíř, ale i jako sochař. V zahradě galerie budou umístěny i dvě objemné sochy, které navrhl přímo pro galerii.

K výstavě, pod kterou je podepsaná kurátorka Alena Bartková, vyjde katalog a poprvé se tu představí také dlouho chystaná publikace nakladatelství Kant k projektu tetování sérií čísel nazvanou 0-100. Výstava bude k vidění v bubenečské galerii do 24. Listopadu a je k ní připraven i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit například na komentované prohlídky či tvůrčí dílny pro děti s autorem.

Lukáš Musil si rychle vytvořil zcela originální výtvarný styl s dominujícími liniemi a povýšil tatuáž, které se věnoval od roku 2006, na umělecké dílo. Pod pseudonymem Musa byl jako jediný z českých tatérů prezentován na celosvětové tatérské výstavě v Musée du Quai Branly v Paříži. Od roku 2011 se věnuje volné tvorbě, v níž dominují opět linie a archetypální tvary. Tuto výtvarnou polohu poprvé představil v Alšově Jihočeské galerii v roce 2015. Progresivní vývoj, proměny charakteru obrazů a témat mohli diváci vidět dále v roce 2017 v pražském Mánesu, kde Musil vystavil svá nová díla. Žije v Praze a Budapešti.




Tagy: