V sobotu 24. srpna se odehrálo poslední ze čtyř benefičních představení zpěvačky Lenky Dusilové a VJ Aeldryna Monument/um. Závěr audiovizuální série, která měla za úkol přispět jak finančně, tak publicitou ohroženým architektonickým památkám, se uskutečnil v bývalé Dixově brusírně, nyní Fabrice Temný Důl v Horním Maršově.
Ta byla poslední, zároveň však kapacitou největší zastávkou projektu Monument/um.I tento prostor, stejně jako předešlé tři zastávky, se podařilo do posledního místa vyprodat! Monument/um se ve svém pilotním ročníku vydalo do pohraničních oblastí severních a západních Čech bývalých Sudet. Podpořilo kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově v Chrastavě, hrad Hauenštejn v Krásném Lese u Ostrova nad Ohří, Jablečné lázně v Jablonci nad Nisou a již zmíněnou Fabriku Temný Důl v Horním Maršově v Krkonoších.
„Mám radost z toho happy endu. Že bylo všude vyprodáno, že jsme byli všude vřele přijati, že veřejnosti nejsou lhostejné neznámé ohrožené památky a že i média se vydávají po stopách našeho výběru,“ říká ředitelka a spoluautorka projektu Soňa Paleta a doplňuje:„Pokud seženeme peníze, tak další ročník plánujeme za dva roky, tedy v létě 2021. Na jaře 2020 bychom rádi udělali Dozvuky Monument/a v Praze.“
Finanční prostředky ze vstupného a z darů vybraných přímo na místě koncertů poputují ve prospěch těchto památek. Podařilo se získat celkem 229 524 Kč, ze kterých se budou financovat zásahy, které byly předem a smluvně domluvené. Konkrétní částky se místo od místa liší podle kapacity daných prostor. Nicméně přinést peníze nebylo jediným cílem projektu Monument/um.
„To, že se Jablečné lázně staly jednou ze čtyř památek v rámci projektu Monument/um, je pro nás velkou ctí a povzbuzením do dalšího snažení o záchranu této budovy. Díky unikátnímu koncertu Lenky Dusilové a Aeldryna se o lázních zase začalo mluvit v celorepublikové úrovni a já doufám, že Jablonečáci tuto příležitost vezmou za pačesy a s obnovou lázní se zase trochu pohne. Můj obdiv patří celému týmu Monumenta, který do projektu vložil obrovskou energii,“okomentovala spolupráci zástupkyně spolku Art pro Prostor Anna Strnadová.
Majitel dalšího objektu Karel Chotek dodává:
„Jsem velmi rád, že se Monument/um konalo ve Fabrice Temný Důl. Ukázalo nám, že za výjimečným uměním lidé dokážou přijet přes celou republiku, a to je důležité v budování našich plánu s fabrikou. Pro mě bylo Monument/um jedinečnou akcí, která nemá v současném hudebním světě obdobu. Hudba spojená s tematickou projekcí ukázala, že fabrika ožila tak, jako by v ní byl denní provoz. Byl to krásný pocit, jako by se splnil můj sen, aby fabrika žila. Každopádně můj sen se stal aspoň jednodenní realitou.“
Přípravy projektu Monument/um začaly v roce 2015 po podobném představení obou protagonistů na záchranu Reinerovy fresky na zámku v Duchcově. Přípravy projektu od okamžiku jeho vzniku přes výběr vhodných památek až po realizaci samotných představení zabral čtyři roky. S výsledkem je celý tým více než spokojený.
Následujícími slovy popisuje své dojmy z projektu Monument/um hlavní tvář projektu Lenka Dusilová:„Monument/um je autentickým, poctivě vybudovaným projektem s transparentními výsledky, kterému se podařilo zodpovědně dostát svým slibům a záměrům. Je to zásluha opravdu malinkého, ale silného a odvážného týmu srdcařů, v jehož čele stojí ředitelka projektu Soňa Paleta. Věřím, že se nám podaří opět sehnat nutnou základní finanční podporu na další ročník, kterým bychom rádi znovu podpořili další méně známé ohrožené památky či objekty, jejich správce a spolky, kteří za tato místa dýchají. A hlavně, osobně se těším na další objevování a nová témata, které nám při další misi přijdou do cesty a jež bude na snadě otevřít.“
„Mít možnost strávit několik nocí ve vybraných památkách a toto “soustředění” zakončit s Lenkou pokaždé jinak specifickým vystoupením, bylo něco úžasného, občas i trochu strašidelného, a dlouho to ve mně bude ještě doznívat. Jsem také nesmírně rád, že se nakonec vše podařilo, na to, jak náročné to bylo a jak “málo” lidí bylo v týmu. Když si vzpomenu na některé ty obtížné situace a zásadní rozhodnutí či vyústění, neubráním se pocitu, že nad námi asi bděl nějaký neviditelný element. Možná to ale byla jen naše pozitivní energie a společný cíl, které nás tím vším provedly,“doplňuje Aeldryn.
O všech památkách, které byly součástí projektu Monument/um vznikly medailonky, které jsou věnovány lidem, kteří je zachraňují. Medailonky vznikly v produkci ArtZóna České televize a podívat se na ně můžete zde: https://www.ceskatelevize.cz/specialy/artzona/tema/monument-um
Přehled získaných finanční prostředků ze vstupného a darů:
Kostel Navštívení Panny Marie, Horní Vítkov-Chrastava: 51 054 Kč
Peníze se použijí na třetí etapu rekonstrukce krovu a střechy.
Horní Hrad Hauenštejn, Ostrov nad Ohří: 59 464 Kč
Peníze se použijí na opravu vyhlídkové plošiny na hradní gotické věži.
Jablečné Lázně, Jablonec nad Nisou: 49 637 Kč
Peníze použijí na produkci akcí, které mají za cíl upozorňovat na špatný stav budovy a pomohou k urychlení procesu záchrany.
Fabrika Temný Důl, Horní Maršov: 69 369 Kč
Peníze použijí na pokračování rekonstrukce střechy předního traktu.
MONUMENT/UM 2019
Čtyři místa, čtyři památky, čtyři příběhy, čtyři koncerty.
PODPORUJTE PAMÁTKY. POMOCT MŮŽETE I VY.
Třeba už jen tím, že zveřejníte informace o projektu Monument/um.
Generálním partnerem projektu Monument/um je firma Tondach.
Projekt podporují Státní fond kultury ČR, ČEPS, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Karlovarský kraj, město Chrastava, OSA, dále ČT ArtZóna, Lunchmeat, Mailstep, Revolta.
Odborní poradci: Antikomplex, Památky a příroda Karlovarska, Omnium
Více Info:www.monumentum.cz
FB: https://www.facebook.com/MONUMENTUM.OFFICIAL