Festival United Islands of Prague, který se počátkem května uskuteční už podvacáté, odhaluje první interprety. Na pražských ostrovech si diváci budou moci vychutnat směsici české, slovenské, polské, švédské, francouzské, německé a dánské hudby. Zvláštní prostor pak dostane maďarská hudba, která se rozezní v pátek 5. května v prostorách Klubu Famu a v sobotu 6. května přímo na hlavní stage.
“Maďarsko se letos na festivalu United Islands of Prague poprvé představí s komplexnějším programem. Na klubovou noc jsme přivezli tři mladé nadějné kapely. Kromě nich pak v sobotu představíme návštěvníkům jednu z nejzajímavějších novinek ve světě sportu a to hru TEQball, která vznikla před lety právě v Maďarsku a záhy si získala velkou popularitu po celém světě,” říká Hajnal Kassai, ředitelka Lisztova institutu – Maďarského kulturního centra, s jehož podporou se programy uskuteční.
Foto: archiv interpretů
V klubu FAMU v pátek vystoupí OIEE, Márk Bártha, Mayberian Sanskülotts a na hlavní scéně pak v sobotu zahraje Platon Karataev. OIEE hraje instrumentální zvuky s tropickým a nepříliš tropickým housem, breakem, techno, nudiscem trance prvky a moderním soulovým vokálem, který dává tanečním melodiím a chytlavým háčkům velmi individuální a nekompromisní zvuk. Márk Bartha je maďarský skladatel, elektronický hudebník, zvukový designér a performer působící v Budapešti.
Spolupracuje s různými divadelními a tanečními skupinami a komponuje pro vizuální média. Mayberian Sanskülotts je maďarská dream popová kapela, která úspěšně spojuje rigidní romantismus novovlnných kapel 80. let, jako jsou The Cure, pomalu hořící grandiozitu shoegaze ve stylu Slowdive a zasněnost a melodické cítění současných počinů jako Beach House. Maďarská indie čtveřice Platon Karataev pak se svou hudbou bloudí jádrem existence, hledá odpovědi prostřednictvím paradoxů, uvažuje o otázkách pozorováním prvků na atomární úrovni nebo na ně nahlíží z astronomické perspektivy.
“Maďaři se na festivalu nepředstaví pouze hudbou. V rámci ostrovů inspirace si budou moci všichni příchozí vyzkoušet TEQball, což by se dalo česky vysvětlit jako stolní nohejbal. Hra kombinuje prvky fotbalu a stolního tenisu a hraje se na prohnutém stolu,” vysvětluje Lubomír Rek, který má na starosti nehudební festivalový program.
Foto: archiv interpretů
Na dvacáté narozeniny festivalu United Islands of Prague přijedou desítky umělců z celého světa. Vedle maďarské hudby se návštěvníci mohou těšit na pestrou paletu nových hudebních interpretů jak domácí, tak zahraniční scény. Dva festivalové dny nabídnou třeba švédskou partu The Magnettes, která si bere inspiraci u legendární skupiny ABBA a patří k nejdůležitějším švédským kapelám, irskou skupinu Enola Gay z Belfastu, která razantní basy a špinavé kytary kombinuje s recitovanými vokály a vybuzenou elektronikou anebo třeba pražskou partičku P/\ST, která hraje alternativní experimentální rap s nášlapem do tvrdé elektroniky.
Z české a slovenské scény pak dojde řada také na slovenského rappera s pseudonymem Edúv syn, který se ve svých textem zaměřuje na psychické zdraví, rapperku Wodehnn patřící mezi vycházející hvězdy české rapové scény, a královéhradeckou popovou kapelu The Valentines, jež osciluje mezi osmdesátkovou estetikou Davida Bowieho a současným kytarovým popem a podle svých slov hraje „veselé písničky o těch nejsmutnějších věcech“.
Program festivalu United Islands of Prague se bude odehrávat v historickém centru na pražských ostrovech. Vstup na festival je v rámci koncertů i nehudebního programu Ostrovy inspirace pro všechny tradičně zdarma.