Zní to jako klišé. Jeden z nejslavnějších českých fotbalistů bude mít na náhrobku na Vyšehradě fotbalový míč. Sochař Ondřej Oliva mu ale vtiskl zcela nový a nečekaný rozměr.
Když mladého moravského sochaře Ondřeje Olivu (34) oslovil Klub přátel Josefa Masopusta s tím, aby ztvárnil jeho náhrobek na Vyšehradě, byla to pro něj velká čest. Není významnějšího místa pro sochaře, kde mít svou realizaci, než Vyšehradský hřbitov, který je od 19. století pohřebištěm nejvýznamnějších českých osobností. To byla první myšlenka Olivy ve chvíli, kdy se o zakázce dozvěděl.
„U nás doma k fotbalu nemáme kladný vztah,“ říká sochař Oliva mladší, „jeden z členů naší rodiny, konkrétně táta, při hledání fotbalového míče v rámci vesnického turnaje stoupl v hluboké trávě na balón, který právě hledal, a zlomil si tím obě nohy. Proto patří míčové hry mezi nemnohá tabu naší rodiny. Josefa Masopusta však obdivuji. I přes všechno, co dokázal, ho vidím především jako skromného a normálního člověka. Za ty měsíce, co se s jeho odkazem při práci na náhrobku seznamuji, mám pocit, že on sám by si hrob na tak významném místě možná ani nepřál. A právě proto si myslím, že je dobře, že tam bude.“
Na žulovém náhrobku, který proporčně připomíná fotbalové hřiště, je vlastnoruční podpis – faksimile – Josefa Masopusta, který byl v roce 2000 jmenován Českou fotbalovou osobností století a krátce poté jej odborníci zvolili i Českým fotbalistou století. Na hrobu je pak umístěná plastika představující bronzové srdce přecházející do fotbalového míče. Ten se rozpadá a uvolňuje do prostoru.
„Není to jen o fotbale, ale také o obyčejném člověku a obyčejném životě,“ říká sochař, který, ač fotbal nemá rád, si o Masopustovi přečetl řadu knih, prostudoval záznamy jeho zápasů a několikrát se potkal se členy jeho klubu. „Právě oni ho znali osobně a mohli mi zprostředkovat, jaký byl nejenom jako hvězda a sportovec, ale také jako kamarád a přítel. To pro mne bylo při navrhování zásadní. Možná nechápu svět dnešního fotbalu, který mi přijde povrchní, ale když jsem si přečetl o Josefovi, tak jsem vnímal fair play hru, přátelství a hloubku celé věci víc, než dnešní povrchnost hry a peníze,“ shrnuje absolvent pražské AVU a syn moravského sochaře Otmara Olivy své pocity ze setkání s odkazem slavného fotbalisty.
Hrob legendárního československého fotbalisty, úspěšného fotbalového trenéra a prvního fotbalisty z východní Evropy, který se v roce 1962 stal držitelem tehdy nejprestižnějšího fotbalového ocenění pro nejlepšího evropského hráče, Zlatého míče, bude na Vyšehradě odhalen v průběhu letošního června.
foto: Milan Zámečník