Být dokonalou matkou, manželkou a také milenkou, to je sen každé moderní ženy. Do toho ještě skloubit profesní život a nedat na sobě znát ani špetku nedokonalosti. Za touto představou o superženě nebo chcete-li supermámě stojí mnohdy společenské očekávání a výrazný vliv médií. Ve filmech, na sociálních sítích či v reklamách se ženy setkávají s nereálnou představou o dokonalém životě. Ten si následně vytyčí jako cíl a ani ve snu si nepřipustí neúspěch. Neuvědomují si však, že fenomén „supermámy“ může zanechat negativní stopy i u dětí.
Žijeme v době, kdy je uznání, ocenění a často i přijetí a láska odměnou za míru dosaženého úspěchu a naplnění očekávání společnosti. Ženy, které touží po dokonalosti, přitom většinou pouze volají o pomoc, chtějí být přijaty takové, jaké doopravdy jsou. „Touha po lásce a přijetí je základní lidská potřeba. Tato touha je motorem k tomu, že jsou ženy schopné dělat věci, které vlastně samy uvnitř nechtějí,“ říká psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove Šárka Kučerová. Každá žena by si měla podle Kučerové položit otázku, zda konkrétní věc dělá kvůli tomu, že by měla, nebo sama od sebe chce. „Začněte více naslouchat sama sobě a svým potřebám. Je čas, abyste začala žít,“ dodává psycholožka.
Pohled do minulosti
Když se ohlédneme do minulosti, tak zjistíme, že standardem vnímání každé ženy bylo, aby se dokázala postarat o děti, domácnost a manžela. Ženy, které chtěly zasvětit svůj život určité profesi, neměly moc šancí. I když se staly úspěšnými ve svém oboru, trvalo nějakou dobu, než na ně přestalo být pohlíženo skrz prsty. A to jenom kvůli tomu, že se rozhodly svůj život naplnit jinak, než se všeobecně očekávalo. Vnímání se ve 21. století změnilo v tom ohledu, že nyní je vzorem žena, která si dokáže vybudovat kariéru i na úkor svého ženství, rodiny a vlastně všeho, co má. Plánování rodiny se nyní odkládá na později. Důležité je být nezávislá, soběstačná, neunavitelná, úspěšná a samozřejmě krásná a „udržovaná“.
Spoutaná svým očekáváním
Nyní je ideálem žena, která má všechny vlastnosti zmíněné výše. Žena, která je úspěšná a nezávislá ve své kariéře, ale zároveň dokáže žít ve vztahu s mužem, který se vedle ní nebude cítit ohrožený, ale potřebný. Kromě toho by měla dokázat skloubit péči o domácnost, stejně jako vedení vlastního podniku. Je samozřejmé, že vaří bez polotovarů, vždy z lokálních a čerstvých surovin. Děti už mezitím stihla vyzvednout ze školy a odvézt je na kroužky. Po všech těchto aktivitách nezapomíná ani sama na sebe, včetně ranní návštěvy fitka a čtení literatury o osobním rozvoji.
Kde se touha po dokonalosti vlastně bere?
Kořeny touhy po dokonalosti najdeme často už v dětství. Může za to například nevydařený vztah rodičů či rozvod, kdy má dcera pocit, že musí udělat vše pro to, aby si udržela svého manžela a nedopadla stejně. „Rovněž za tím může stát matka perfekcionistka, která své dceři ukazuje nereálný standard pro to, co znamená být ženou. Zdůrazňuje ji, že si lásku musí zasloužit, nepřipouští svoje chyby, sobě ani okolí,“ popisuje Šárka Kučerová. Pohled na roli ženy přitom ovlivňuje i vztah s otcem. Ten by měl dokázat svoji dceru ocenit a projevit k ní lásku. Pokud se tak neděje, tak dítě v sobě vypěstuje chorobný strach z neúspěchu a chyby. Touha po dokonalosti se tak ještě zvětší.
Nekonečný kolotoč
Děti matek, které se snaží být za každou cenu dokonalé, jsou často přehnaně úzkostlivé a snaživé. Bojí se, že když udělají něco špatně, maminka se na ně bude zlobit a nebude je mít ráda. Takové děti žijí v neustálém tlaku a stresu, je pro ně těžké prožívat život autenticky a radovat se z maličkostí. Snaží se pořád dosahovat těch nejlepších výsledků. Stále mají potřebu naplňovat očekávání druhých. Z dcer vychovávaných takzvanou supermámou, tak může vyrůst opět žena toužící po nesmyslné dokonalosti. Je otázkou, u které generace se to zastaví. O zdravé nedokonalosti a pochopení reakcí okolí můžou mámy komunikovat s dcerou třeba dle příručky Sama sebou, ke stažení zdarma: http://bit.ly/projekt_sebeduvery.
Nemusíte být vždy dokonalá, zapamatujte si to
„Každá žena by si měla položit otázku, proč tolik usiluje o to být dokonalá. Co tím chce získat? Častou odpovědí je láska a přijetí ostatních. Nemají dotyčné ale ve výsledku o to více závistivých pohledů kolem? Je pro ně důležitější být dokonalá nebo opravdová? Měly by si přiznat, že slupka dokonalosti je vlastně chrání před zraněním,“ vysvětluje garantka Projektu sebedůvěry Dove Šárka Kučerová.
Podle Kučerové by se měly všechny „supermámy“ naučit oslavovat neúspěchy a chválit se za chyby, které udělají. Každý den by si měly naordinovat záměrně alespoň jednu věc nedokonale. Neznamená to však flákání všech činností. „Začněte pouze jednou oblastí a v těch ostatních si naopak dovolte dokonalá být. Důležité je, abyste se naučila svobodně rozhodovat, co dělat chcete a co ne,“ radí psycholožka.