Ulice Prahy brzy zaplaví obří vajgly, které se poté postupně rozšíří i do dalších měst po celé republice. Nejedná se o scény z postapokalyptického filmu o pomstě nedopalků ani o začátek konce světa, ale o převratný druh popelníku, jenž pomůže „odvajglovat“ česká města. Za nápadem stojí iniciativa BezVajglu.cz, která posledních osm let nabízí uvědomělým kuřákům alternativu, jak naložit s cigaretovým nedopalkem šetrně vůči životnímu prostředí. Veřejnost může výrobu upcyklovaných městských popelníků VAJGL podpořit na platformě HitHit.cz.
Iniciativu BezVajglu.cz založil v roce 2015 Petr Kukla s odhodláním „odvajglovat“ svět. „Nejprve jsme kuřákům začali nabízet prověřené 4 druhy kapesních popelníčků, které udrží popel i zápach z cigaret a mají na sobě unikátní grafiku od cca 45 českých umělců. Brzy jsem ale zjistil, že každý kuřák není ochoten nosit u sebe kapesní popelníček. Po bližším prozkoumání veřejného prostoru jsem došel ke zjištění, že ne všechny koše na směsný odpad jsou i vhodným popelníkem,“ popisuje Petr Kukla, zakladatel BezVajglu.cz.
Problém ve veřejném prostoru se pokusil vyřešit popelníkem s názvem Bouda na špačka. „Vyvinuli jsme ortodoxní stojanový a nástěnný popelník, který se hodí převážně pro bary, restaurace, kavárny, bistra, turistické chaty, office centra a na hudební festivaly. Jde o street art popelník, na nějž se dá skvěle kreslit, sprejovat, lepit stickersky, pálit laserem (loga, grafika) či udělat celopolep reklamu. Těchto popelníků jsme za 3 roky rozdali a prodali cca 120 kusů,“ shrnuje Petr Kukla přezdívaný Vajgl.
Foto: BezVajglu.cz
VAJGL do každého města a práce pro lidi bez domova
Časem se ale ukázalo, že Bouda na špačka není až tak jednoznačně rozpoznatelná pro širokou veřejnost a není tedy zcela vhodná do měst. Petr Kukla proto začal vyvíjet nový prototyp popelníku. A po dvou letech se zrodil VAJGL, který jednoznačně hlásá: jsem na vajgly. Má ambice být na sloupech veřejného osvětlení i nad koši se směsným odpadem na každé autobusové a tramvajové zastávce. Vyroben je z odpadové PVC trubky. Na povrchu má oharek vyrobený na 3D tiskárně, který slouží jako típátko. Spodek tvoří šupna na vybírání vajglů, kterou lze otevřít pouze použitím protikusu, jenž je též vyroben 3D tiskem.
„Naše vize je umístit do veřejného prostoru co nejvíce našich popelníků a vytvořit síť sběrných míst, ze kterých jednou budeme cigaretové nedopalky sami odebírat a dále druhotně zpracovávat (recyklovat) a dávat jim nový život. Chtěli bychom časem zapojit do výběru popelníků třeba Armádu spásy či jinou organizaci pracující s lidmi bez domova a dát jim jako odměnu třeba příspěvek na bydlení, stravu a základní hygienické potřeby,“ říká Petr Vajgl.
Iniciativa BezVajglu.cz s nápadem již oslovila odbory životného prostředí na městské části Praha 3 a Praha 4, kde se dočkala pozitivních ohlasů. K tomu, aby se povedlo rozjet sériovou výrobu, schází nyní již jen potřebné finance. S jejich získáním může projektu pomoci široká veřejnost skrz crowdfundingovou sbírku na Hithit.cz, kde na přispěvatele za dobrý skutek čeká celá řada zajímavých odměn jako třeba Bouda na špačka s grafikou od Kata z Praga Union nebo kapsičky se speciálním designem.
Foto: BezVajglu.cz