Optimalizujte efektivně své finanční výdaje

Převezměte kontrolu nad svými financemi pomocí dobře připraveného a svědomitě udržovaného rozpočtu domácnosti. Udržování vlastního rozpočtu domácnosti vám umožní skenovat vaše finance a najít ve vašich financích díry, kterými vaše peníze každý měsíc unikají. Poradíme vám, jak efektivně optimalizovat své výdaje.

Domácí rozpočet je důležitý

Domácí rozpočet je základ, který je nezbytný k vybudování finanční stability a kontrole vašich výdajů. Když budete vědět, za co utrácíte své těžce vydělané peníze, budete moci začít efektivně optimalizovat své výdaje a začít přemýšlet o úsporách a investování. Ne vždy je vhodným řešením na finanční obtíže nebankovní půjčka.

Systematické udržování rozpočtu domácnosti není obtížné a zadávání denních výdajů je pár sekund na jeden výdaj. Samozřejmě hned na začátku, kdy jste si nikdy nezapisovali své výdaje a příjmy – příprava rozpočtu od nuly může nějakou dobu trvat. Pokud však máte vše černé na bílém, zapsat si aktuální drobné výdaje bude trvat jen chvilku. Postupně zjistíte, že šetřit vám pomůže i srovnání pojištění a srovnání cen elektřiny, kolik si můžete naspořit nebo kolik vám naopak každý měsíc chybí peněz na výdaje.

Začněte teď!

Kdy je nejlepší začít s provozováním rozpočtu domácnosti? Teď je nejlepší čas začít. Vezměte si kousek papíru, otevřete tabulku v aplikaci Excel nebo si vytvořte účet na webu s rozpočtem a začněte pracovat. Každý den, kdy toto rozhodnutí odložíte (možná od příštího měsíce nebo možná po prázdninách), jsou peníze, které utíkají z vaší peněženky a během této doby by mohly například pracovat na váš odchod do důchodu.

Nejprve uveďte všechny své zdroje příjmů. Nemělo by to být obtížné, ale dobře si rozmyslete, zda k platu dostáváte i nějaké – i malé – pevné částky z jiných zdrojů. Možná někdy děláte nějaké drobné práce nebo pomáháte svým přátelům za peníze? Nebo možná pronajímáte byt nebo vám někdo splácí půjčku, kterou jste mu dali? Uveďte vše, abyste měli jasno v tom, kolik se do vaší peněženky přidává každý měsíc.

Jakmile víte, kolik peněz dostáváte každý měsíc, je na čase uvést seznam vašich opakujících se výdajů. Zkontrolujte v historii svého bankovního účtu nebo v historii faktur, jaké máte pevné poplatky, jejichž výše se nemění každý měsíc. Samozřejmě může být takových výdajů mnohem více a budou se u každého lišit. Dalším krokem je seznam všech výdajů s nepravidelnou a proměnnou částkou. Uveďte všechny výdaje, jejichž výše se může měsíc od měsíce lišit. Nejprve zadejte výdaje za měsíc, od kterého začínáte vytvářet váš rozpočet.

Doplňujte, kontrolujte, plánujte

Jakmile provedete první krok při vytváření rozpočtu, je nesmírně důležité udržovat jej aktuální. Čím častěji zadáváte výdaje, tím to pro vás bude snazší. Musíte se sami rozhodnout, zda je pro vás výhodnější zadávat transakce, např. okamžitě po transakci (např. Na kousek papíru nebo na chytrém telefonu), jednou denně večer nebo jednou za několik dní / týden.

Určitě najdete optimální způsob a čas, jak si vše zapsat. Nezapomeňte však, že nejdůležitější věcí při správě rozpočtu domácnosti je pečlivost. Nic nevynechávejte, sledujte a kontrolujte rozpočet co nejčastěji.

Díky pečlivé kontrole snadno vidíte, kolik peněz kam jde, kdy jste utráceli zbytečně a kde tedy můžete ušetřit.

foto: Pexels.com




Tagy: