Běh za architekturou, horské túry, plavba parníkem, cyklo vyjížďky, filmové projekce, workshopy, přednášky a především pečlivě připravené procházky vedené architekty, urbanisty či historiky a příležitost dostat se do jindy nepřístupných staveb – letošní Den Architektury chystá nejbohatší program ve své historii. Od pátku 28. září do čtvrtka 4. října zamíří do bezmála devadesátky měst po celé České republice a také na Slovensku a nabídne veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby.
Celým letošním programem se jako hlavní linie vine téma „Architektura společně“, festival si připomíná výročí 100 let od založení Československa. Vybrané procházky a prohlídky se zaměří na typické architektonické styly první republiky, jako jsou kubismus, národní styl, purismus či funkcionalismus, představí to nejlepší, co vzniklo v uplynulých 100 letech, ale neopomenou ani dnešní podobu staveb a některé jejich transformace. Speciální pozornost bude věnovaná veřejným a kulturním stavbám a také veřejnému prostoru. Nejen milovníky vlaků pak potěší procházky a prohlídky věnované nádražím. Pořádající spolek KRUH klade důraz na kvalitní současnou architekturu a tak v programu samozřejmě nemůže chybět, ceněné stavby návštěvníkům osobně představí odborníci, kteří je navrhovali a realizovali.
Součástí Dne Architektury je mezinárodní filmový festival Film a Architektura, který se nově rozrostl do dvaceti měst. Hlavní osu programu budou tvořit celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu a design. Festival stejně jako v loňském roce otevře slavnostní festivalový warm-up. 20. září v kině Světozor proběhne projekce životopisného snímku Eames: The Architect and The Painter, jenž představí manželskou dvojici Charlese a Ray Eamesovy, kteří jsou v širokém povědomí vnímáni jako nejvýznamnější američtí designéři 20. století. Závěr festivalu v Praze bude 4. října opět v kině Světozor patřit přednášce významného německého architekta, profesora Hanse Kollhoffa, který vytvořil tvář sjednoceného Berlína.
Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2018 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku bude včetně otevřených budov v rámci Hurá dovnitř! k dispozici v průběhu léta na www.denarchitektury.cz.
100 let architektury
Zpět do období tzv. první republiky nás zavede v letošním roce hned několik procházek. V Praze se historik architektury Vladimír Czumalo v programu s názvem Jak staví demokracie zaměří na stavby, které Československá republika spojovala se vzdělaností a vysokým školstvím. V Pardubicích zamíří novinář David Macháček na nádraží. Nepředstaví však jen samotnou budovu z 60. let minulého století, ale i prostory, kam se běžně cestující nedostanou, včetně podzemního kina či nádražního pivovaru. V Ústí nad Labem se projdeme čtvrtí Klíše po meziválečných souborech bytových domů, budovaných městem v rámci tehdejšího unikátního programu sociální výstavby. Bydlení se bude věnovat i procházka na Teplicku, kde architekt Jan Hanzlík a historik Jiří Bureš provedou zájemce po hornických obydlích, od přízemních baráků nouzového charakteru až po úhledná zahradní města a funkcionalistické paláce od předních architektů. V Karviné si pro změnu připomeneme, jak se místní krajina proměnila vlivem těžby černého uhlí. V Havířově představí program zajímavé budovy z Budoucnosti k Permonu a v Jaroměři budou hlavním tématem veřejné budovy první republiky. V Jihlavě se vydáme do komplexu Legiodomu v národním stylu, který vznikl jako řešení bytových, společenských i kulturních otázek po návratu československých legionářů z I. světové války. Národní styl, dříve označovaný jako rondokubismus, uvidíme také ve Valašském Meziříčí, kde budeme objevovat ranou tvorbu architekta Josefa Místeckého. Plejádu toho nejlepšího, co v kutnohorské architektuře vzniklo za uplynulých 100 let, představí procházka po Masarykově ulici. K nejunikátnějším kulturním stavbám druhé poloviny 20. století u nás patří také Městské divadlo, které navštívíme v Mostě.
Současná architektura
Ve výčtu míst a zastavení pochopitelně organizátoři nezapomínají na současné stavby. Jedinečný zážitek nabídne prohlídka Archeoparku Pavlov, který získal Českou cenu za architekturu. Ve Strančicích budeme moci nahlédnout do administračních prostor betonárky. Ve Vizovicích otevře své brány veřejnosti Centrum modulární architektury Koma Modular. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výrobní závod, ale především uvidí první český EXPO pavilon od autorů Chybík + Kryštof AA, oceněný bronzovou medailí za architekturu. V prostorách pavilonu bude mimo jiné připravená výstava mapující účast Československa a České republiky na mezinárodních výstavách EXPO.
Program dále představí Líbeznice a Hovorčovice, jako vsi tradiční i moderní, v Letovicích provede architektka Jana Kaštánková po jednom z nejdelších náměstí v republice, které prošlo úspěšnou rekonstrukcí. Planá u Mariánských lázní je dalším příkladem města, kde se daří současné architektuře, o čemž vás přesvědčí architekt Pavel Buryška. Komentovaná prohlídka ve Slavonicích pak půjde po stopách novodobé architektury.
Architektura netradičně
Možnost společně se proběhnout po pražské prvorepublikové funkcionalistické vilové kolonii i po vilových čtvrtích nabídne Běh za architekturou. Ti, kteří upřednostňují vodu, se mohou pro změnu společně s novinářkou Karolinou Vrankovou plavit za architekturou Parníkem po Vltavě. Dvoudenní pěší výlet Krkonošský trek provede účastníky z Jánských lázní, přes Sněžku do Špindlerova mlýna. Opomíjené kouzlo architektury, urbanismu a krajiny Krušných hor poodhalí procházka pod vedením architektek Kláry Salzman a Martiny Kárové a v Rožnově pod Radhoštěm vyrazíme společně s architektem Janem Horkým na cykloprojížďku po nejnovějších stavbách rožnovské architektury. V Zábřehu, v místě rozbořené textilky Perla, se uskuteční Fotbalový zápas století a ve Frýdku-Místku ožije zapomenutá budova banky novým interaktivním programem. V Českém Dubu budou mít účastníci procházky možnost vidět své město dětskýma očima, rolí průvodců se totiž ujme skupina žáků místní základní školy. Naopak pohledem jednoho z nejoriginálnějších českých streetartistů uvidí Pardubice ti, kteří se zúčastní procházky Objev město s Eposem 257. Klatovy pak nabídnou speciální program pro všechny odvážné, zdejší procházka totiž povede na hřbitov.
Hurá dovnitř! – prohlídky jindy nepřístupných staveb po celé ČR
Se Dnem architektury se lidé opět podívají do míst, která jim běžně zůstávají nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře v Praze reprezentační patro Obecního domu, budovu Českého rozhlasu na Vinohradské třídě či Dům zemědělské osvěty, jenž je dílem architekta Josefa Gočára. Poprvé se veřejnosti zpřístupní také Laichterův dům u Riegrových sadů, jehož autorem je Jan Kotěra. Návštěvníci budou moci prozkoumat filtrační stanici Podolské vodárny, citlivě rekonstruovanou Rothmayerovu vilu či budovu Prague Gallery s jejím dalším programem. Tato historická budova bývalého luxusního hotelu Gráf z přelomu 19. a 20. století byla po letech chátrání přestavěna na administrativní budovu se zachovanými novobarokními uličními fasádami. Ze současné architektury se návštěvníci mohou těšit například na bytový dům s tělocvičnou na Praze 1 od studia DAM architekti. V Brně se pro účastníky otevře jedna z nejvýznamnějších památek secesní architektury – Jurkovičova vila. Budou si moci prohlédnout i Uměleckoprůmyslový palác nebo polyfunkční dům Bratislavská a Domino studia RAW. V těsné blízkosti Brna, ve Slavkově, se zájemcům otevře experimentální budova vývojového centra LIKO-NOE architekta Zdeňka Fránka.
Mezinárodní festival FILM A ARCHITEKTURA
Festival Film a architektura chystá pro rok 2018 nové tematické bloky a také naváže na úspěšné cykly z let minulých. Festival se bude věnovat tvorbě města na příkladu města Berlína (Last Exit Alexanderplatz a Whose City? od režiséra Hanse Christiana Posta) nebo dnes již kultovní přestavbě rychlodráhy v NY na levitující ulici se zelení (Diller Scofido + Renfro Reimagining Lincoln Center and the High Line). Festival se bude věnovat hlouběji inspirativní japonské architektuře (film o významném architektovi Tadao Andóvi: From Emptiness to Infinity).
Jak již bylo zmíněno, jako warm up festivalu ubude uveden snímek o vorbě i soužití dvojice manželů Eamsových (Eames: The Architect and The Painter ). D Večerem, na který je plánován i skype rozhovor s jejich vnukem Eames Demetriosem, provede Adam Gebrian. Pro komplexnější představu o životě a díle manželů Eamesových bude v sobotu 29. září v návaznosti na Dny architektury ve Vitra showroom uvedeno i několik jejich krátkých snímků, které vznikly v letech 1950 – 1978. Adam Gebrian osobně uvede a představí i svou sekci, kde jsou hlavním filmem Katedrály kultur – soubor šesti krátkých snímků, z nichž každý ukáže jednu pozoruhodnou stavbu a její vliv na náš kulturní život. Krátké filmy jsou natočeny šesti významnými osobnostmi, jako je Wim Wenders či Robert Redford, kteří dohromady nabízejí své odpovědi na otázku: “Kdyby budovy mohly mluvit, co by nám vyprávěly?”.