Republika zažije mentolový šok! Zásoby ochuceného tabáku začnou vysychat do měsíce, ukazuje studie

20. května začal v Česku i ostatních zemích Evropské unie platit zákaz prodeje mentolových cigaret. Dle údajů tabákového výrobce British American Tobacco nákupní objemy mentolových a tzv. klikacích cigaret avizované ukončení narostly až o 80 % běžných prodejů. Tato změna se přitom dotkla asi 300 tisíc uživatelů. Až dvě třetiny z nich se před zákazem zásobilo skoupením kartonů, tyto zásoby jim však nevydrží ve většině případů déle jak jeden měsíc. Co přijde potom?

Ani ne před měsícem se v trafikách a prodejnách s tabákovými produkty odehrála malá revoluce. Po desítkách let musely z pultů všech trafik a dalších obchodů zmizet tabákové produkty s příchutí mentolu. Jejich uživatelé proto vzaly prodejny útokem a většina z nich se snažila předzásobit tím, že je nakoupili ve velkém. „Můžeme potvrdit, že se spuštěním informační kampaně ohledně zákazu jsme hned na začátku května zaznamenali zvýšený zájem o cigarety s příchutí mentolu a řada našich odběratelů se jimi stihla předzásobit. Dle jejich údajů se poptávka spotřebitelů zvedla v prvních třech květnových týdnech až o 80 % oproti běžnému stavu,“ uvádí Tomáš Tesař z BAT.

Otázkou zůstává, k jakým produktům se tito spotřebitelé nyní obrátí. Obecně výrobci předpokládají, že většina z nich se spíše než přechodem k neochuceným konvenčním cigaretám, přikloní k některým z moderních alternativ, kde možnost ochucení mentolem zůstala alespoň prozatím legislativně zachována.

Jaký bude trend, ukážou teprve týdny následující, my jsme však přesvědčeni, že minoritní část této skupiny kuřáků zkusí přestat kouřit zcela, většina pak vyzkouší některou z alternativ, ať už mluvíme o elektronické cigaretě Vype či třeba nikotinových sáčcích LYFT, které nadále příchutě obsahovat mohou. Všechny tyto typy produktů máme ve svém portfoliu a očekáváme, že tato změna povede k dalšímu posunu v trendu změny kuřáckých návyků dospělých kuřáků,“ komentuje Tomáš Tesař.

Zmíněné alternativní produkty jsou podle řady studií a názorů odborníků pro uživatele potenciálně méně škodlivé, než tomu je při užívání tabáku konvenčním způsobem. „V produktech s potenciálně nižším rizikem vidíme velký potenciál. Očekáváme, že v roce 2030 budou tvořit až třetinu tabákového trhu,“ zmínil dlouhodobý výhled do budoucna generální ředitel BAT pro Českou republiku a Slovensko Štěpán Michlíček, která na měnící se trendy reaguje ze všech výrobců nejpružněji.

Více informací o legislativních změnách i nabídce alternativních produktů najdete na webových stránkách www.ceskobezprichuti.cz a dále také na golyft.cz a shop.myglo.cz.