Režisérka Natálie Císařovská půl roku po premiéře svého předchozího hraného dokumentu o Mileně Jesenské v produkci České televize s názvem Kolem Mileny Jesenské zpracovává život dalšího světoznámého Čecha. První klapka krátkometrážního docufiction s názvem FRANCEK o mládí malíře Františka Kupky padla na podzim 2018. Film byl měl jít do kin již na konci tohoto roku, lístky na slavnostní premiéru jsou již teď k zakoupení na Hithitu.
Příběh Kupkova mládí se odehrává napříč ročními obdobími a natáčení filmu je tak rozdělené do několika etap. „Příroda Kupku vždy silně inspirovala, trávil venku většinu svého času, proto se ji snažíme ve filmu zachytit takovou, jaká doopravdy je. Brzy nás čeká dubnová jarní část natáčení a ta hlavní a největší potom koncem léta tohoto roku,” vysvětluje Natálie Císařovská náročnost výroby tohoto filmu, který bude mít celkem až 20 natáčecích dní.
František Kupka je zde tentokrát zachycen ne jako světoznámý malíř a mistr abstraktního umění, ale jako dospívající citlivý chlapec, který teprve hledá svou cestu. „Žánrově bychom mohli náš film možná zařadit do magického realismu. Silně se tu pracuje s vizuální poetikou, ale ve filmu nechybí ani lehký nadhled a humor. Sochy ožívají, mrtví promlouvají, pozemský čas je jaksi otevřen mýtickému bezčasí. Hypersenzitivní člověk – jedinec se vztahuje ke krajině, prostředí, světu, kosmu. Příběh se odehrává před více než sto lety, ale tématem filmu je dospívání chlapce v muže a sebepoznání, sebeuvědomění si vlastní cesty a osobnosti, což je téma i dnes aktuální,“ říká k formě svého třetího filmu režisérka Císařovská.
Sehraný tým, režisérka a scénárista Vojtěch Bohuslav, se při psaní scénáře inspiroval korespondencí F. Kupky s J. S. Macharem. Kupka v těchto dopisech živě a v silných obrazech vzpomíná na své dětství a mládí ve Východních Čechách a podhůří Orlických hor. „Z korespondence je zřejmé, jak bezprostřední a přímý vliv měl jeho rodný kraj plný spiritismu a Braunova baroka i český venkov konce 19. století na formování jeho umělecké osobnosti a velkou část budoucího díla.” dodává scénárista Vojtěch Bohuslav. Film se natáčí v Královehradeckém kraji v trojúhelníku měst Dobruška, Opočno, Jaroměř, který tvoří Mikroregion Rodný kraj Františka Kupky a která (spolu s Královehradeckým krajem) vznik tohoto snímku také finančně podpořila.
V hlavní roli mladého Františka Kupky alias Francka se představí mladý a nadějný herec Vojtěch Hrabák. „Myslím že při obsazování rolí nešlo Natálii jen o to získat ty nejlepší herce a ideálně co nejvíc podobné reálným postavám příběhu, ale hrály roli i takové detaily, jako je například ochota, nebo schopnost šplhat po stromech, spát v jeskyni, či se půl roku nestřihat,“ směje se herec Hrabák.
Múzu, kterou se mladému Kupkovi stane oživlá socha od Matyáše Brauna, Anna Miseliusová, ztvární herečka Tereza Hofová. „Scénář Francka mě zaujal svojí makabrozitou, kterou mi připomněl film Krumbachové a Jireše Valerie a týden divů. Anna je totiž nejen múzou, ale rovněž i ‘démonickou’ zasvětitelkou. Diváka film bere do jedinečných prostředí a míst; do záhrobí – temného a rozsáhlého podzemního bludiště katakomb, k jeskynním skulinám, kde si Francek vybudoval svůj vlastní ateliér nebo na tajemné spiritistické seance,“ popisuje herečka Hofová.
„Tento film rozhodně není jednoduchý projekt, i když se to u krátkého filmu může zdát. Je to dobovka a odehrává se primárně v exteriérech. Místa, kde kdysi Kupka žil už dnes vypadají úplně jinak. Do východních Čech tak kromě profesionálních herců, kteří mají vždy mnoho jiných závazků a jsou pracovně velmi vytíženi, vozíme ve velkém historické rekvizity, kostýmy, ale i živá zvířata, která byla v té době na venkově součástí každodenního života,“ přibližuje producentka Kateřina Traburová přípravné práce. „Přestože sehnat dostatek financí na tento typ filmu je v Čechách skoro nemožné, pokoušíme se o to! První týden v březnu mimo jiné spouštíme crowdfundingovou kampaň na Hithitu a doufáme, že díky příspěvkům budoucích diváků budeme schopni film dokončit.”
Fanoušci si prostřednictvím sbírky na Hithitumohou zakoupit celou řadu odměn, které tvůrci vtipně pojmenovali po jednotlivých postavách z filmu. Kromě čistě filmových odměn typu účasti na slavnostní před premiéře, DVD či linku k online shlédnutí filmu, jsou tu k dostání i unikátní zážitky jako třeba účast na natáčení, nezapomenutelná tour po památkách Kupkova regionu, kurz kresby, komentované prohlídky tajemných katakomb pevnosti Josefov nebo překrásného zámku Colloredo-Mansfeldů v Opočně.
Film navazuje na doznívající vlnu oslav 100. výročí založení České republiky, které byly nejen v Čechách, ale i ve Francii s Kupkou přímo spojeny formou velké retrospektivní výstavy uvedené prvně v Grand Palais v Paříži a poté přesunuté do Národní galerie v Praze. „Chtěli bychom tímto filmem upozornit i za hranicemi na to, že Kupka byl Čech a ne Francouz, ale nejen to – hlavně bychom ho rádi v myslích lidí spojili s jeho rodištěm a zviditelnili krásy jeho regionu,“ dodává ještě producentka Traburová.
Kameramankou filmu je Klára Belicová, zvukařem František Šec, kostýmním výtvarníkem Ján Tereba, architektem David Dubenský a hudebním skladatelem Raphael Dumas. Producentem je pražská produkční společnosti GURU FILM s.r.o.. Film je v současné chvíli finančně podpořen městy Dobruška, Jaroměr, Opočno, Královehradeckým krajem, Galerií Kodl a Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN.