Zdraví našeho těla ohrožuje na každém kroku spousta faktorů. Některé sice ovlivnit nemůžeme, s jinými by ale něco dělat šlo. Záleží jen na tom, kolik pozornosti věnujeme našemu životu a zdraví a zda si uvědomujeme důsledky našeho každodenního života. Co by nám asi predikovali doktoři, kdyby nám po určitý čas stáli za zády a detailně zaznamenávali naší každodenní rutinu?
Zdraví je téma, které dlouhodobě rezonuje v médiích i mezi lidmi. Nejčastěji bývají skloňovány pojmy jako prevence a stres. A právě vlivu stresu na lidský organizmus byla věnována řada výzkumů, které jeho negativní vliv potvrzují. To, že se jedná o styčné téma potvrzuje i fakt, že se vlivy okolních stresů staly hlavním námětem pro několik řad televizního seriálu CBR Reality s názvem Doktor do domu, který se snaží poukázat na to, že prevence je vždy lepší volbou než samotná léčba.
Pracovní stres, problém číslo 1
Výzkumy ukázaly, že pracovní stres může vzniknout z nejrůznějších důvodů. Někdo se může cítit pod tlakem kvůli ekonomické nejistotě, výši platu nebo vysoké odpovědnosti a nárokům kladených na jeho osobu, jiné může negativně ovlivňovat nestabilní nebo příliš dlouhá pracovní doba. Mnoho výzkumů ukázalo i to, že problémem jsou také rozpory mezi pracovním a osobním životem. Ať už je původ stresu jakýkoliv, velmi často má vliv i na okolí člověka, a především jeho zdraví. Stres na pracovišti může být spouštěčem nadměrného užívání alkoholu a drog, chronických nemocí nebo může způsobovat poruchy spánku. V neposlední řadě má vliv také na produktivitu a výkon v zaměstnání. Zní to až děsivě. Možná právě proto by bylo dobré se zastavit a zhodnotit vlastní situaci.
Zacyklení v kruhu
Velmi často se stává, že stres, který si přineseme z práce přenášíme i do osobního života. Tím negativně působíme i na naše okolí a mezilidské vztahy, z čehož nikdy nemůže vzejít nic dobrého. Naopak. Zacyklíme se tak v jednom velkém stresovém koloběhu. Výsledkem dlouhodobého působení pak mohou být bolesti hlavy, problémy se žaludkem, poruchy spánku nebo soustředění. Silně stresovaní lidé mají často podobné návyky, kdy se přejídají, konzumují nezdravé potraviny a jídla z fast foodů, kouří a pijí větší množství alkoholu. Pokud se dlouhodobým působením dostane člověk do stresu chronického, pak v jeho důsledku může trpět úzkostmi, nespavostí, vysokým krevním tlakem, oslabenou imunitou, depresemi, často se objevuje i obezita a srdeční nemoci. A to není ideální stav, v němž by se měl jedinec nacházet.
Problém dnešní doby
Odborníci z řad lékařů stále více bijí na poplach a snaží se poukázat na to, že o pracovním stresu by se mělo začít mluvit jako o plnohodnotné hrozbě lidskému organismu, nikoliv jej brát na lehkou váhu. To, že bychom se každý měli na chvilku zastavit a pokud možno střízlivě zhodnotit vlastní životní situaci, na to se snaží poukázat seriál televizní stanice CBS Reality, Doktor do domu. Jeho tvůrci se snaží poukázat na faktory, které, ač si to často vůbec neuvědomujeme, působí na naše zdraví. Proto v každé epizodě přijde do vybrané domácnosti tým doktorů, který jedince po určitou dobu sleduje na každém kroku. Výsledkem každodenního pozorování chování je zdravotní prognóza, která by daným lidem měla otevřít oči a upozornit je na budoucí rizika. Cílem seriálu, který televizní stanice CBS vysílá od 19. srpna každý všední den od 8:55 a 16:50, je přesvědčit širokou veřejnost o tom, že prevence je lepší než léčba.