Rada městské části Praha 1 rozhodla o výpůjčce Rybářského domku Skautskému institutu. V několik let prázdném klasicistním letohrádku tak začal vznikat veřejný prostor založený na skautském principu učím se tím, že to dělám. Tedy tvůrčí prostor, kde je možné sáhnout si na řemeslo a prožívat dobrý pocit z toho, že si člověk vlastníma rukama něco vyrobí či opraví. Prostor se veřejnosti poprvé otevře ve čtvrtek 5. srpna vernisáží výstavy Proměna 2+1.
Středobodem Rybárny bude několik sdílených dílen, které budou spojovat dnes možná již trochu zapomenutá řemesla s moderními nástroji, materiály a technologiemi. „Tyto dílny chceme otevřít nejširší veřejnosti každý den v týdnu. Kromě nich prostor oživíme pestrým programem workshopů, výstav, přednášek i koncertů. Zázemí pro všechny tyto aktivity bude tvořit jednoduché bistro,“ popisuje ředitel Skautského institutu Miloš Říha. Aby mohlo k vybavení domu k těmto účelům dojít co nejrychleji, spustil Skautský institut crowdfunding na Hithitu, kde lze tento projekt podpořit do soboty 7. srpna.
Michnovský letohrádek, častěji nazývaný Rybářský domek nebo jen Rybárna, byl zvěčněn ve filmu Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách coby sídlo poslední pražské hastrmanské rodiny. Na Kampě, která je jinak domovem živé sousedské komunity a řady aktivních občanských spolků, byl tento historicky cenný objekt v posledních letech prázdný a nevyužitý.
„Víme, že vstupujeme do živého sousedství, chceme se do něj aktivně zapojit. Při oživování domečku počítáme s úzkou spoluprací s jedním z místních spolků s názvem Kamparta. Chceme, aby dům plnil i potřeby místních obyvatel,“ říká vedoucí projektu Rybárny Barbora Mrázová a dodává: „Myšlenku takového tvůrčího prostoru rozvíjíme už dva roky a jsme nesmírně rádi, že se teď pro ni podařilo najít tento výjimečný prostor. Jdeme do toho s velkou vděčností Praze 1 a odhodláním dokázat, že náš projekt má smysl.“
Očekávání na straně městských představitelů jsou jasná: „Mám velkou radost z toho, že se nám vše podařilo dotáhnout do úspěšného konce, a držím skautům palce. Věřím, že ve spolupráci s ostatními spolky a sousedy Rybářský domeček brzy oživí,“ uvedl radní Prahy 1 pro kultivaci a oživení památkové rezervace Michal Caban.
Tým, který bude Skautský institut v Rybárně rozhýbávat, tvoří mladí lidé s dlouholetou zkušeností s provozem, dramaturgií i organizací přednášek, koncertů a debat ve Skautském institutu na Staromáku. Tam bylo během šesti let uspořádano více než 1500 akcí pro veřejnost. „Věříme, že jsme se na Staromáku osvědčili a ukázali, že umíme do veřejného prostoru přinést něco nového a dobrého. Do tohoto nového projektu se vrháme znovu po hlavě a opět s otevřenou nabídkou spolupráce pro lidi, kteří budou chtít tohle místo tvořit společně s námi,“ uzavírá Říha.
Objekt otevře výstava Proměna 2+1, kterou připravují umělci Jakub Janovský, Jakub Tytykalo a designérka Linda Retterová. Jejich společný zásah do prostor Michnovského letohrádku by se dal označit také termínem site-specific performance a volně ilustruje aktuální dění v Rybárně, tedy proměnu z bývalé rybí restaurace a kanceláří Českého rybářský svazu v kreativní prostor, v němž se idee mění v realitu. Výstava bude pro veřejnost dostupná od vernisáže 5. srpna do 26. srpna, každý den od 15 do 22 hodin. Oficiální a úplné otevření objektu pak Skautský institut chystá na začátek září.
foto: archiv Skautského institu