Sledování pohrom a tragických příběhů je prý zdravé. Opravdu?

Posledních několik měsíců trávíme převážně doma a většina z nás si dlouhou chvíli krátí sledováním televize. I když by se zdálo logické, že se v době globální pandemie budeme vyhýbat pořadům o nejrůznějších katastrofách, je tomu právě naopak. Obliba hororů, dokumentů o sériových vrazích, skutečných zločinech a pohromách neustále roste. Co nás na těchto příbězích tolik fascinuje? Můžou pro nás být v něčem dobré?

Nebezpečí v bezpečí

Hned vás asi napadne, že nám jde především o adrenalin. A ten skutečně je významnou motivací ke sledování katastrofických a napínavých příběhů. Ostatně vlna adrenalinu je skvělý zážitek, ale pro většinu z nás je přijatelnější si jí užít doma na gauči než se vystavovat nebezpečí třeba při extrémních sportech. Prostřednictvím filmů, seriálů nebo dokumentárních pořadů tak můžeme zažívat extrémně silné emoce, jako je třeba strach, v kontrolovaném a bezpečném prostředí. Když podobné pocity začnou být příliš intenzivní, můžeme si kdykoli říct, že se nám přeci nic neděje, je to jenom představa, kterou můžeme opustit.

Pořady, ve kterých se fiktivní nebo skuteční protagonisté dostávají do nebezpečných situací nám pomáhají ještě na třech dalších úrovních. Velmi často se o jejich příběhy zajímáme do nejmenších detailů, takto se podvědomě ujišťujeme, že se nám nic podobného stát nemůže a jsme tedy v bezpečí. Zároveň nám ale znalost podrobností pomáhá cítit se připravenější, pokud bychom se někdy v takové situaci ocitli. V některých z nás se také při sledování podobných událostí probudí fantazie, díky níž si vytvoříme scénář, jak bychom se zachovali ve stejné situaci. Můžeme si tak prožít svůj vlastní hrdinský příběh. Nikdo z nás si snad nemyslí, že bychom se chovali jako zbabělci.

Hlavně, že to dobře dopadlo

V katastrofických příbězích hledáme šťastný konec, příběhovou linii, která dá tomu všemu smysl, a nakonec se všechno vrátí zase do normálu. Zejména pořady o skutečných událostech, které zasáhly skutečné lidi nám dávají jedinečnou příležitost procvičit si schopnost empatie, vcítit se do druhých, soucítit s nimi v nejtěžších okamžicích a následně si užít uvolnění a štěstí, když nakonec všechno dobře dopadne. Na chvíli si také možná budeme víc vážit našich vlastních životů.

Všechny tyto zážitky, které si můžeme snadno dopřát prostřednictvím televize, jsou velmi prospěšné pro naše duševní zdraví. A právě o něj bychom měli aktivně pečovat. Teď snad ještě více než kdykoli předtím. Začít můžete klidně hned díky seriálu Ohrožení v přímém přenosu, který vám představí obyčejných lidí, kteří museli čelit mimořádně nebezpečným situacím. Sledovat ho můžete každou sobotu a neděli v 15:35 a 20:10 na televizní stanici CBS Reality.

foto: Shutterstock




Tagy: