Také rádi trávíte sychravé podzimní dny hraním prší, mariáše či oko bere? Anna Podskalská ano. Už od dětství ji fascinovaly karty všeho druhu, barevné ilustrace na kartách a také to, že se s jedním balíčkem mariášek dá hrát nespočet různých her. Prší, rychlík, oko bere, švindl, vole padni. Všechny hraje ráda dodnes. “Má to totiž své kouzlo a trochu se tím vracím do dětství, a protože jsem ilustrátorka, rozhodla jsem se si vytvořit vlastní balíček mariášek” říká Podskalská. A tak vznikly dva balíčky ručně ilustrovaných karet – KARBANÍK a KARTÁŘKA, které nyní najdete na Hithitu.
A tak vznikly dva balíčky ručně ilustrovaných karet: KARBANÍK a KARTÁŘKA. S Karbaníkem si zahrajete prší či mariáš. Když k němu přimícháte rozšiřující balíček Kartářka, můžete se pustit do vykládání karet. Jeden večer tak můžete se svými mariáškami karbanit, druhý si s nimi sednout v tichosti do koutku a meditovat nad svým osudem.
KARBANÍK
Autorka každou kartu ručně nakreslila. Nejdřív tužkou, poté voděodolným fixem a pak je štětečkem vykolorovala akvarelovými barvami. A protože je Podskalská z Moravy a má ráda folklor a pozapomenuté tradice, tak spodky, svršky a krále oblékla do krojů (na kartách najdete valašský, kyjovský, hanácký a kopaničářský). Autorka také každou karetní barvu zasadila do jiného ročního období. Listy – jaro, kule – léto, srdce – podzim a žaludy – zima. Kulová osmička například zobrazuje žně, kde paňmáma sbírá klásky na poli. Na srdcové devítce se zase slaví podzimní vinobraní a na žaludové desítce si nese stařenka roští na podpal.
KARTÁŘKA
A proč je v názvu KARTÁŘKA? “Další věc, co mě vždy fascinovala, je totiž vykládání karet. Rozhodla jsem se propojit mariášky s tarotovými kartami, protože mariášky se z tarotů postupně vyvinuly” říká Podskalská. Na kartách má ráda ilustrace s nejrůznějšími symboly. Například na tarotové kartě Slunce najdete už po staletí dítě, bílého koně a červenou látku, jako symboly radosti, velké energie a života.
Výklad karet ale autorka nevnímá jako věštění budoucnosti. “Nemyslím si, že když si vytáhnete smrt, tak vás hned vzápětí přejede auto. Smrt je vlastně spíš dobrá karta, jak se můžete dočíst v mém sešitě, který je přiložený ke kartám”. Výklad karet je pro Podskalskou spíš způsob, jak se může člověk zamyslet nad věcmi, které se mu zrovna dějí. Každou kartu podle ní můžete vykládat zcela různorodými způsoby, takže na ní většinou vidíte to, co právě řešíte a co vás zajímá.
Pokud vás karty zaujaly a chtěli byste je pomoct vydat, tak zde je link projekt na Hithitu.
foto: archiv projektu